Mosty przez Wisłę na budowie linii kolejowej E30

Ocena: 0
2639

W ramach realizowanego kontraktu "Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej" Strabag prowadzi prace na trzech przeprawach mostowych przez Wisłę.

Każdy z mostów składa się z trzech przęseł, co łącznie daje 9 przęseł o rozpiętościach odpowiednio: 49,5 m, 116 m i 63,5 m. Prace prowadzone są etapowo:

  • etap I do lipca 2019 - most jednotorowy dla linii aglomeracyjnej M2
  • etap II do kwietnia 2021 - dwa mosty: dwutorowy M1 dla magistrali E30 oraz jednotorowy M3 dla linii aglomeracyjnej

Na szczególna uwagę zasługuje zastosowany typ konstrukcji network arch - łuków sieciowych. W przypadku mostów kolejowych rozwiązanie taki jest unikalne w skali Polski ale również i w skali Europy nie ma wielu takich realizacji.

Przęsło o konstrukcji łukowej składa się z pomostu sprężonego, który jest podwieszony na wieszakach prętowych do łuków ze stalowych kształtowników HD (stężonych stężeniami rurowymi).

O skali tej realizacji świadczy fakt, że na jej potrzeby STRABAG wykorzystuje największe dostępne przekroje kształtowników oraz największe dostępne przekroje wieszaków prętowych. Podczas etapu przygotowań wykonane zostały w Instytucie Kolejnictwa w Warszawie, specjalnie na potrzeby tego kontraktu, dedykowane badania zmęczeniowe wieszaków prętowych dużych średnic typu Macalloy.

Zastosowana konstrukcja mostów, w porównaniu z np. mostami belkowymi czy łukowymi zapewnia im dużo większą sztywność, która w przypadku mostów kolejowych ma duże znaczenie - eliminuje duże ugięcia konstrukcji mostu w trakcie przejazdu pociągów. Nowa konstrukcja mostów złożona z trzech łuków znacznie poprawi również estetykę tej części Krakowa, zastępując dotychczasowe, mało estetyczne przeprawy.

Stan prac na moście dla linii aglomeracyjnej M2 na połowę maja 2019:

  • zabetonowane i sprężone zostały wszystkie pomosty mostu
  • zamontowane zostały wszystkie łuki mostu
  • zamontowane i wstępnie naciągnięte wieszaki na przęśle 63,5 m
  • trwają prace przy montażu wieszaków na przęśle o rozpiętości 49,5 m

W najbliższym czasie na moście M2 w ciągu linii aglomeracyjnej wykonane zostaną prace obejmujące:

  • naciąg wieszaków na przęśle 49,5 m
  • montaż wieszaków na przęśle 116 m
  • doprężenie wszystkich pomostów i zabetonowanie stref zakotwień kabli sprężających
  • montaż wyposażenia

W ramach prac prowadzonych przy przebudowie mostu M1 planowane jest przełożenie pod dno Wisły wodociągu, który zamontowany jest na istniejącej konstrukcji. Na potrzeby tej operacji zaprojektowany został przecisk o długości 150 m i średnicy 1,2 m. Realizacja prac rozpocznie się po zgromadzeniu niezbędnych pozwoleń, które są w trakcie uzyskiwania.

Źródłó i zdjęcia: Strabag

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy