Droga ekspresowa S11 na odcinku Koszalin - Bobolice w realizacji

Ocena: 0
5676

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 4 marca 2020 r. umowy na zaprojektowanie i budowę odcinków drogi ekspresowej S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km oraz Kłanino - Bobolice o długości 11,6 km. Wcześniej, 7 lutego 2020 r. została podpisana umowa na realizację odcinka Zegrze Pomorskie - Kłanino o długości 19,3 km.

"Budujemy spójny system komunikacyjny naszego kraju. Zyskują na tym poszczególne regiony. Jeszcze nigdy w woj. zachodniopomorskim nie toczyło się tak wiele inwestycji drogowych - zarówno na drogach krajowych, jak i na drogach samorządowych dzięki wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych. Niedawno otwarliśmy drogę ekspresową S6 między Szczecinem a Koszalinem. Dzisiaj rusza realizacja drogi ekspresowej S11 na południe od Koszalina. Kolejne odcinki dróg w przygotowaniu" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ukończenie S11 od Koszalina do Bobolic o długości 47,7 km jest planowane w 2023 r. W ramach tej trasy powstanie 5 węzłów drogowych, 2 pary MOP i 38 obiektów mostowych. "S11 to bardzo ważna trasa, na którą od wielu lat czekali mieszkańcy regionu i turyści. Droga połączy Pomorze Środkowe z Wielkopolską i Śląskiem i przyczyni się do rozwoju gospodarczego północno-zachodniej Polski. S11 to kolejny przykład pokazujący, że obecny rząd dotrzymuje słowa" - powiedział podczas podpisania umów wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Realizacja w formule projektuj i buduj

Wykonawcy zadań mają 17 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Roboty budowlane potrwają 19 miesięcy. Z czasu realizacji robót budowlanych wyłączane są okresy zimowe. Rozpoczęcie prac budowlanych powinno rozpocząć się w III kwartale 2021 r.

S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie

Kontrakt o wartości 579,8 mln zł zrealizuje firma Budimex SA. Odcinek rozpocznie się od węzła drogowego Koszalin Zachód, który powstał częściowo w ramach realizacji obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6. Węzeł ten zostanie rozbudowany o południową część wraz z wiaduktem nad ul. Szczecińską. Trasa będzie przebiegała w kierunku południowym. W rejonie miejscowości Niekłonice będzie zlokalizowany MOP kategorii II (stacja paliw i restauracja). Na południe od miejscowości Niedalino, na skrzyżowaniu  S11 z drogą wojewódzką nr 167 powstanie węzeł drogowy Zegrze Pomorskie. W ramach inwestycji przewidziano budowę 15 obiektów mostowych.

S11 Kłanino - Bobolice

Kontrakt o wartości 450 mln zł zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia SA i Mirbud SA. Odcinek rozpocznie się na południe od węzła Kłanino. Trasa będzie biegła dalej po wschodniej stronie obecnej DK11. Na przecięciu z DW169 został zaplanowany węzeł drogowy Głodowa. Następnie S11 ominie od wschodu Bobolice, gdzie na przecięciu z DW171 powstanie węzeł Bobolice wraz z łącznikiem do obecnej DK11. Przy węźle Bobolice powstanie obwód utrzymania drogi ekspresowej. Łącznie w tramach inwestycji powstanie 10 obiektów mostowych.

S11 w realizacji

Dotychczas w ciągu drogi ekspresowej S11 były realizowane głównie obwodnice miejscowości. Kierowcy mogą już korzystać z obwodnic Poznania, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Szczecinka, trwa budowa obwodnic Olesna i Kępna. Trasa S11 biegnie przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie.

Źródło i zdjęcie: Ministerstwo Infrastruktury

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy