Grupa ERBUD: znaczna poprawa wyników od początku 2024 roku

Ocena: 5
2909

Pierwszy kwartał był świetnym okresem segmentu OZE, który pociągnął w górę wyniki całej Grupy ERBUD. To efekt rozpędzającej się działalności deweloperskiej w tym obszarze.

 

 

Grupa ERBUD wypracowała w pierwszym kwartale 2024 r. 644,3 mln zł sprzedaży, wobec 720,6 mln zł rok wcześniej (-11 proc. r/r). Jednocześnie spółka miała 42,7 mln zł marży brutto na sprzedaży, przy 43,6 mln zł w tym samym okresie 2023 r. EBITDA Grupy sięgnęła 24,9 mln zł i była wielokrotnie wyższa od zanotowanej w pierwszym kwartale 2023 r., kiedy wyniosła niecały milion złotych. Wynik netto Grupy w trzech pierwszych miesiącach tego roku ukształtował się na poziomie 9,7 mln zł, wobec ponad 15 mln zł straty w analogicznym czasie 2023 r.

Największy pozytywny wpływ na wyniki Grupy ERBUD na początku roku miał segment odnawialnych źródeł energii, który jest dynamicznie rozwijany pod skrzydłami wykonawczo-deweloperskiej Grupy ONDE. Obszar OZE wypracował 138,3 mln zł przychodów i 26,5 mln zł EBITDA. Tak wysoka rentowność to efekt dużej aktywności w dewelopmencie. ONDE w pierwszym kwartale sprzedało cztery projekty OZE ze swojego portfolio na różnym etapie zaawansowania o łącznym potencjale 60 MW. Dodatkowo spółka podpisała umowy na wykonawstwo sprzedanych projektów, co wzmocniło jej backlog.

- Strategia „develop, build and sell”, którą wdraża zarząd ONDE przynosi rewelacyjne efekty i korzyści całej Grupie ERBUD. Spółka nie tylko pokazuje doskonałe wyniki, ale też generuje gotówkę, która pozwala jej realizować ambitne plany rozwoju działalności deweloperskiej. W ciągu najbliższych 2-3 lat ma zamiar poszerzyć portfel projektów do dalszego dewelopmentu o potencjał 800-900 MW oraz wybudować w tym samym czasie farmy z własnego portfela o mocy co najmniej 130 MW – komentuje Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUD-u.

Pierwszy kwartał dla budownictwa kubaturowego pozwala optymistycznie patrzeć na resztę roku. Krajowy segment wypracował 2,6 mln zł EBITDA przy 324 mln zł przychodu.

Na minusie (-4,9 mln zł EBITDA) zakończył kwartał segment budownictwa modułowego z drewna, realizowany przez MOD21. Ten nowy dla Grupy innowacyjny obszar aktywności, zgodnie z szacunkami zarządu, będzie potrzebował nawet 2 lata, aby osiągnąć dojrzałość i zacząć generować zyski. 

- Trendy środowiskowe na naszym głównym niemieckim rynku oraz presja inwestycyjna związana z wydatkowaniem środków z KPO w Polsce budują olbrzymi, chłonny rynek na ekologiczne budownictwo modułowe. Docelowo chcemy bowiem także w Polsce wypracować silną pozycję, ale zdajemy sobie sprawę, że lokalny rynek dopiero zaczyna nabywać świadomości i zaufania, jeśli chodzi o ten typ budownictwa. Kiedy inwestorzy poznają jego zalety, takie jak szybkość budowy, uproszczenie procesów planowania, wysoką jakość i przede wszystkim niskoemisyjność, jestem przekonany, że będziemy zasypani zapytaniami ofertowymi – zapowiada Dariusz Grzeszczak.

Optymizmem napawa również portfel zamówień Grupy, który miał na koniec marca 2024 r. wartość ponad 3 mld zł, czyli 17 proc. więcej niż w tym samym momencie roku 2023 r. I to nie licząc prawie 1 mld zł w projektach własnych OZE Grupy ONDE.

– ONDE dysponuje 100 mln zł gotówki i 100 mln zł kredytu rewolwingowego. To mocne fundamenty pod dalszy wzrost i przyspieszenie w dewelopmencie jego portfolio. Co do backlogu, to cieszy jego wysokość i jakość. Po okresie destabilizacji cen materiałów i szalejącej inflacji wróciliśmy do otoczenia rynkowego, które pozwala nam śmielej ofertować bez ryzyka niezrealizowania marży. Uczestniczymy obecnie w wielu przetargach, szacujemy więc, że portfel urośnie jeszcze w najbliższym czasie o 500-600 mln złmówi Jacek Leczkowski, wiceprezes ERBUD-u

W ciągu trzech pierwszych miesięcy roku Grupa ERBUD podpisała łącznie kontrakty na kwotę ponad miliarda złotych.

Źródło: Erbud

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: