Strona główna | TechnologieMobilne pompy do betonu

Mobilne pompy do betonu

Światowy kryzys w gospodarce z pewnością silnie dotknął również i producentów maszyn budowlanych. Słabnąca sprzedaż ograniczyła znacząco budżety na innowacje, czy realizowanie nowych projektów. Był to jednakże czas na przeprowadzenie głębokich restrukturyzacji w wielu przedsiębiorstwach i częstokroć czas ten właśnie przysłużył się powstawaniu maszyn będących uzupełnieniem oferty, bądź maszyn, które wypełnić miały lukę w ofercie, powstałą w minionych latach.

Pompa 60 CS
Fot. Polmix

Koncern Everdigm – koreański producent pomp do betonu, będący azjatyckim liderem w branży, utrzymujący stale czołowe miejsce na świecie, ostatnie lata spożytkował na finalizację projektów pomp będących częstokroć milowymi krokami w tej dziedzinie w skali światowej.

Na szczególną uwagę zasługuje pompa 60 CS prezentowana na targach Bauma w Monachium. Model ten po pomyślnym przejściu fazy prototypowej i półtorarocznych testów wprowadzony został do oferty Everdigm, i pierwsze jego egzemplarze zamontowane na podwoziach Mercedes Actros dostarczono do Arabii Saudyjskiej.


Pompa 47CX-5
Fot. Polmix

Pompy 60 CS standardowo wyposażone są w układ pompujący o wydajności 180 m3/h, który przy wydłużonym do 2500 mm skoku cylindra roboczego ogranicza do minimum pulsację i związane z nią kołysanie wysięgnika.

Everdigm, którego oferta mobilnych wysięgnikowych pomp do betonu obejmuje maszyny od 21 ZX do 60 CS (62 CS) – łącznie 18 modeli, dołożył daleko idących starań aby dopasować tę ofertę do wymagań stawianych przez użytkowników z całego świata.

Jednym z zadań, jakie postawiono przed konstruktorami Everdigm było stworzenie alternatywnych systemów rozkładania podpór dla pomp z wysięgnikami 47- i 50-metrowymi. Efektem prac są zupełnie nowe podstawy i ramy nośne dla tych wysięgników (47 CX i 50 CX) z podporami przednimi w układzie „X” i tylnymi podporami odchylanymi. Pozwala to na łatwiejsze i mniej kolizyjne rozstawienie podpór maszyny na budowie.


Pompa 28ZX i 36RX
Fot. Polmix

Pompa 47 CX-5 z wysięgnikiem o systemie rozkładania R-Z jest największą maszyną z pomp klasy „40-metrowych”, którą zabudować można na podwoziu 8x4, przy zachowaniu długości pojazdu mniejszej niż 12 metrów, co z punktu widzenia przepisów dotyczących masy całkowitej, długości pojazdu i nacisków na osie jest sprawą istotną.

Dla pomp klasy „30-metrowej” koncern Everdigm oferuje różne systemy podpór, jak również różne systemy rozkładania wysięgników. Pompa 36-metrowa ma dwa warianty kinematyki wysięgnika: 36 Z i 36 R. Model 36 R jest rozwiązaniem klasycznym, zaś wysięgnik w pompie 36 Z umożliwia łatwe rozkładanie pompy i uproszczoną realizację rozkładania betonu na poziomie „0” (na którym stoi pompa).

Pompa 36 Z, jak również pompa 37 Z mogą również występować w odmianie podpór XT, w której przedni układ podpór „X” pozostaje niezmienny, zaś podpory tylne wysuwane są teleskopowo w kierunku prostopadłym do osi pojazdu. Przy układzie podpór XT zbiornik na wodę do mycia pompy zabudowany jest w ramie głównej i pokładzie pompy.

Ciekawą maszyną jest pompa z pięcioramiennym wysięgnikiem 33CX-5, która to zastąpiła w 2008 roku pompę 31-metrową. Jest to tzw. Pompa ”halowa”, której wysięgnik można rozłożyć przy wysokości 5,9 m. Maszyna ta dzięki konstrukcji wysięgnika z mieszanym układem składania typu R-Z w połączeniu z jednostką pompującą o wydajności 160 m3/h tworzy bardzo uniwersalną maszynę o szerokim zastosowaniu.


Pompa 52 CS
Fot. Polmix

Uzupełnieniem oferty pomp klasy „30-metrowej” jest maszyna 30ZXJ, w której zastosowano opisany wyżej układ podpór XT. Pompa ta wypełnia lukę w ofercie maszyn zabudowywanych na podwoziach 6x4, przeznaczonych do krajów o bardzo restrykcyjnych przepisach dotyczących rejestracji pojazdów takich jak np. Japonia, gdzie maszyny typu 36 RX lub 37 ZX nie mogą być dopuszczone do normalnej eksploatacji.

Everdigm proponuje do swoich pomp do betonu odpowiednio skonfigurowane jednostki pompujące o wydajnościach od 90 do 180 m3/h, działające w oparciu o niezawodny i sprawdzony system zasuwy z rurą zwrotną typu „S”. Dla wysię-gników od 21 ZX do 28 ZX optymalnie dopasowane są układy o wydajności 90 lub 110 m3/h, dla pomp 30 ZX, 32 RX, 33 CX-5, 36 RX i ZX oraz 37 ZX istnieje możliwość montażu jednostki 2114 – 140 m3/h, ciśnienie 72 bar lub 1815 – 150  m3/h,  ciśnienie 85 bar lub 2116H – 160  m3/h. Dla maszyn większych rozpoczynając od pompy 40 RX są to jednostki 2116H lub 2518H.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 3 (6) 2011

CZYTAJ WIĘCEJ

Pompa gigantDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Betonowa ściana oporowa z "wysuszonej gliny"

Niedawno zakończono prace nad ważnym połączeniem transportowym w Holandii. Wygląd betonowej ściany oporowej ma przyciągać wzrok ale też komponować się z otoczeniem. Stąd klient poprosił o atrakcyjny projekt ściany. Idealnym rozwiązaniem okazał się wzór stworzony przy pomocy nowej tekstury NOEplast "Santpoort". Czytaj więcej
OSTATNIO DODANE PRZETARGI
Zamawiający Przedmiot zamówienia
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie Sp. z o.o. Malowanie klatek schodowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych stanowiących zasób komunalny gminy, zarządzanych i administrowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. w Częstochowie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Dostawy sukcesywne chemii gospodarczej do jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

42 Baza Lotnictwa Szkolnego Remont placu apelowego na terenie kompleksu w m. Sochaczew

Urząd Gminy Budowa sieci wodociągowej w Wąwelnicy

Gmina Opatówek Przebudowa nawierzchni dróg gminnych na terenie gminy Opatówek w miejscowościach: Zduny ul. Długa, Szulec, Sierzchów

Urząd Gminy w Morawicy/Gmina Morawica Dowóz uczniów do szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Morawica w roku szkolnym 2016/2017, dodatkowe przewozy organizowane przez Gminę Morawica oraz dowóz uczniów niepełnosprawnych

ZOZ Szpitala Powiatowego w Sochaczewie opaski żołądkowe i balony wewnątrzżołądkowe do chirurgicznego leczenia otyłości

Warszawski Uniwersytet Medyczny Dostawa systemu do wielkoskalowych analiz sekwencji DNA dla potrzeb Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, znak sprawy AEZ/S-095/2016

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc Na dostawę produktów leczniczych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego określonych w 4 pakietach.

6 Wojskowy Oddział Gospodarczy Roboty remontowe ogólnobudowlane i elektryczne w budynku nr 260 w kompleksie wojskowym m. Ustka