Strona główna | TechnologieMobilne pompy do betonu

Mobilne pompy do betonu

Światowy kryzys w gospodarce z pewnością silnie dotknął również i producentów maszyn budowlanych. Słabnąca sprzedaż ograniczyła znacząco budżety na innowacje, czy realizowanie nowych projektów. Był to jednakże czas na przeprowadzenie głębokich restrukturyzacji w wielu przedsiębiorstwach i częstokroć czas ten właśnie przysłużył się powstawaniu maszyn będących uzupełnieniem oferty, bądź maszyn, które wypełnić miały lukę w ofercie, powstałą w minionych latach.

Pompa 60 CS
Fot. Polmix

Koncern Everdigm – koreański producent pomp do betonu, będący azjatyckim liderem w branży, utrzymujący stale czołowe miejsce na świecie, ostatnie lata spożytkował na finalizację projektów pomp będących częstokroć milowymi krokami w tej dziedzinie w skali światowej.

Na szczególną uwagę zasługuje pompa 60 CS prezentowana na targach Bauma w Monachium. Model ten po pomyślnym przejściu fazy prototypowej i półtorarocznych testów wprowadzony został do oferty Everdigm, i pierwsze jego egzemplarze zamontowane na podwoziach Mercedes Actros dostarczono do Arabii Saudyjskiej.


Pompa 47CX-5
Fot. Polmix

Pompy 60 CS standardowo wyposażone są w układ pompujący o wydajności 180 m3/h, który przy wydłużonym do 2500 mm skoku cylindra roboczego ogranicza do minimum pulsację i związane z nią kołysanie wysięgnika.

Everdigm, którego oferta mobilnych wysięgnikowych pomp do betonu obejmuje maszyny od 21 ZX do 60 CS (62 CS) – łącznie 18 modeli, dołożył daleko idących starań aby dopasować tę ofertę do wymagań stawianych przez użytkowników z całego świata.

Jednym z zadań, jakie postawiono przed konstruktorami Everdigm było stworzenie alternatywnych systemów rozkładania podpór dla pomp z wysięgnikami 47- i 50-metrowymi. Efektem prac są zupełnie nowe podstawy i ramy nośne dla tych wysięgników (47 CX i 50 CX) z podporami przednimi w układzie „X” i tylnymi podporami odchylanymi. Pozwala to na łatwiejsze i mniej kolizyjne rozstawienie podpór maszyny na budowie.


Pompa 28ZX i 36RX
Fot. Polmix

Pompa 47 CX-5 z wysięgnikiem o systemie rozkładania R-Z jest największą maszyną z pomp klasy „40-metrowych”, którą zabudować można na podwoziu 8x4, przy zachowaniu długości pojazdu mniejszej niż 12 metrów, co z punktu widzenia przepisów dotyczących masy całkowitej, długości pojazdu i nacisków na osie jest sprawą istotną.

Dla pomp klasy „30-metrowej” koncern Everdigm oferuje różne systemy podpór, jak również różne systemy rozkładania wysięgników. Pompa 36-metrowa ma dwa warianty kinematyki wysięgnika: 36 Z i 36 R. Model 36 R jest rozwiązaniem klasycznym, zaś wysięgnik w pompie 36 Z umożliwia łatwe rozkładanie pompy i uproszczoną realizację rozkładania betonu na poziomie „0” (na którym stoi pompa).

Pompa 36 Z, jak również pompa 37 Z mogą również występować w odmianie podpór XT, w której przedni układ podpór „X” pozostaje niezmienny, zaś podpory tylne wysuwane są teleskopowo w kierunku prostopadłym do osi pojazdu. Przy układzie podpór XT zbiornik na wodę do mycia pompy zabudowany jest w ramie głównej i pokładzie pompy.

Ciekawą maszyną jest pompa z pięcioramiennym wysięgnikiem 33CX-5, która to zastąpiła w 2008 roku pompę 31-metrową. Jest to tzw. Pompa ”halowa”, której wysięgnik można rozłożyć przy wysokości 5,9 m. Maszyna ta dzięki konstrukcji wysięgnika z mieszanym układem składania typu R-Z w połączeniu z jednostką pompującą o wydajności 160 m3/h tworzy bardzo uniwersalną maszynę o szerokim zastosowaniu.


Pompa 52 CS
Fot. Polmix

Uzupełnieniem oferty pomp klasy „30-metrowej” jest maszyna 30ZXJ, w której zastosowano opisany wyżej układ podpór XT. Pompa ta wypełnia lukę w ofercie maszyn zabudowywanych na podwoziach 6x4, przeznaczonych do krajów o bardzo restrykcyjnych przepisach dotyczących rejestracji pojazdów takich jak np. Japonia, gdzie maszyny typu 36 RX lub 37 ZX nie mogą być dopuszczone do normalnej eksploatacji.

Everdigm proponuje do swoich pomp do betonu odpowiednio skonfigurowane jednostki pompujące o wydajnościach od 90 do 180 m3/h, działające w oparciu o niezawodny i sprawdzony system zasuwy z rurą zwrotną typu „S”. Dla wysię-gników od 21 ZX do 28 ZX optymalnie dopasowane są układy o wydajności 90 lub 110 m3/h, dla pomp 30 ZX, 32 RX, 33 CX-5, 36 RX i ZX oraz 37 ZX istnieje możliwość montażu jednostki 2114 – 140 m3/h, ciśnienie 72 bar lub 1815 – 150  m3/h,  ciśnienie 85 bar lub 2116H – 160  m3/h. Dla maszyn większych rozpoczynając od pompy 40 RX są to jednostki 2116H lub 2518H.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 3 (6) 2011

CZYTAJ WIĘCEJ

Pompa gigantDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Ścienne deskowanie NOEtop z systemem ściągów jednostronnych

Istnieje duże zapotrzebowanie na ściągi do systemów deskowań, które mogą być instalowane po jednej ze stron szalunku. NOE-Schaltechnik zareagował na tę lukę w ofercie specjalnym rozwiązaniem: system tarcz NOEtop może być używany ze ściągami jednostronnymi NOEtop EinsA. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Rozstrzygnięte przetargi w branży budowlanej
213 informacji o rozstrzygniętych przetargach opublikowano w cz...
Drogi betonowe i asfaltowe
Raport ekspertów z Politechniki Wrocławskiej
Polak buduje dom tradycyjnie
Raport o budowie domów w 2015 roku
Przemysł cementowy - budujemy przyszłość
Cement i produkowany z niego beton to podstawowe materiały dla ...
Nowe perspektywy dla rynku betonu na lata 2016-2020
W Polsce działa 530 producentów betonu towarowego, do dyspozyc...
Oczekiwania przedsiębiorców w 2016 r.
Aby dowiedzieć się, jak przedsiębiorcy oceniają swoją sytua...
Stan wykorzystania funduszy europejskich w 2015 roku
IX raport opublikowany przez Business Centre Club
Ytong: Dom i rodzina 1995-2015 - raport i badanie społeczne
Badań dotyczących warunków mieszkaniowych, czy sytuacji rodzi...
Rok 2015 oczami przedsiębiorców
Ponad połowa przedsiębiorców - członków BCC przewiduje popr...
Przemysł cementowy w Unii Europejskiej
Przemysł cementowy w Polsce, zawsze opowiadał się za przyjęc...
Analiza rynku infrastruktury drogowej w Polsce
Jak wynika z raportu "Analiza rynku infrastruktury drogowej w Po...
Rozwój regionalny i zagospodarowanie funduszy UE
Ocena działań rządu w obszarze rozwoju regionalnego.
Lista barier w sektorze infrastruktury
Konfederacja Lewiatan realizuje projekt "Wzmocnienie potencjału...
Nawierzchnie betonowe na drogach gminnych
Nawierzchnie betonowe nie mają w Polsce ustalonej tradycji. Wpr...
Nowa perspektywa finansowa 2014-2020 r.
Opinia BCC nt. przygotowań PARP do nowej perspektywy finansowej...