Wiadukt wybetonowany w jednym takcie

Ocena: 0
2110
Obwodnica Süssen w Niemczech ma odciążyć centrum miasta od ruchu przelotowego. W ramach tej inwestycji powstał wiadukt, którego wybudowaniem zajęła się firma Andreas Stark GmbH & Co. KG z Aalen. Wiadukt ten powstał przy wykorzystaniu szalunku ściennego NOEtop firmy NOE-Schaltechnik.

Rzadko się zdarza, aby publiczny projekt budowlany mógł rozpocząć się trzy lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Udało się to jednak w Süssen, mieście w okręgu Göppingen zamieszkanym przez 10 000 mieszkańców: termin rozpoczęcia prac został ku radości mieszkańców przeniesiony z nieokreślonego punktu w 2016 r. na 25 lipca 2013 r. Ponad 15 000 samochodów przejeżdża dziennie przez wąskie ulice miasta. Oznacza to nie tylko duże obciążenie akustyczne dla mieszkańców, ale również podwyższone ryzyko wypadku dla wszystkich, którzy się nimi przemieszczają. Z tego powodu projekt budowy jest ważną inwestycją w kontekście tworzenia ponadregionalnej infrastruktury, ponieważ połączenie tras B 10 i B 466 znacznie podniesie jakość sieci dróg.


Obwodnica B 466

Nowa obwodnica ma łączną długość 2,1 km i obejmuje m. in. budowę mostu długości 28 m i szerokości 6 m. Ten polny most jest przerzucony nad nową drogą B 466. Został wzniesiony przez firmę Andreas Stark GmbH & Co. KG z Aalen. W Süssen zadanie polegało na stworzeniu fundamentu, ścian przyczółków, trasy, nawierzchni oraz poręczy. Aby zapewnić stabilną ramę mostu, cały obiekt musiał być wybetonowany w jednym takcie.


To postawiło wykonawców przed wieloma wyzwaniami: ponieważ objętość przyczółku jest naprawdę duża, istniało niebezpieczeństwo, że hydratacja osiągnie temperaturę 45°C lub wyższą. Mogło to doprowadzić do powstania rys w betonie. Oprócz tego most wpisany jest w lekki łuk, co zmusiło budowniczych do betonowania "w górę". Okazało się również, że most nie jest symetryczny, tzn. jeden przyczółek leży wyżej od drugiego, co dodatkowo utrudniło prace betoniarskie.


Elementy wielkoformatowe NOEtop - szalunek ze zintegrowanymi pasami

Aby nie narażać się na ryzyko, pracownicy firmy Andreas Stark zdecydowali się na użycie techniki szalunkowej NOEtop firmy NOE-Schaltechnik. Ten sprawdzony system szalunkowy jest łatwy do zamontowania i wytrzymały. Stawia opór nawet do 88 kN/m2. W przypadku mostu w Süssen szalunek musiał być ustawiony pod kątem. W zwyczajnym szalunku należałoby użyć do tego odpowiednich kantówek. Jednak dzięki wmontowanym w NOEtop pasom było to możliwe bez dodatkowych elementów. Wbudowane pasy są też powodem, dla którego szalunek ramowy może być stosowany również jako szalunek dźwigarowy.


Aby system szalunkowy nadawał się do wielu zastosowań, producent oferuje go w różnych rozmiarach. Również w rozmiarze XXL. Płyta szalunkowa o wymiarach 5,30 x 2,65 m jest jedną z największych na rynku. Na placu budowy w Süssen oznaczało to, że pracownicy mogli na raz oszalować powierzchnię ponad 14 m2 bez połączeń szalunków. Giuseppe Maniscalco, majster w firmie wykonawcy, powiedział: "NOEtop niesamowicie ułatwiło nam pracę - to był decydujący aspekt, dlaczego wybraliśmy NOE. Innym był fakt, że można polegać na pracownikach. Jeśli czegoś potrzeba, na miejscu szybko pojawia się osoba kontaktowa z gotowym rozwiązaniem".

Źródło i zdjęcia: NOE
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmyNajczęściej czytane