W Gdańsku powstanie terminal naftowy

Ocena: 0
2963
Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski, działając jako Walne Zgromadzenie spółki PERN "Przyjaźń" S.A., 28 marca 2013 r. wyraził zgodę na realizację kluczowej dla firmy inwestycji w postaci budowy terminalu naftowego w Gdańsku.

Wcześniej w postępowaniu przetargowym, PERN wybrał generalnego wykonawcę inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I. Zostało nim konsorcjum, którego liderem jest IDS - Bud S.A. z siedzibą w Warszawie. Zaproponowało ono wykonanie pierwszego etapu inwestycji pod klucz za 415 mln zł.

"Inwestycja w nowoczesny terminal naftowy na gdańskim wybrzeżu pozwoli na uzyskanie znaczącej pozycji w zakresie przeładunku ropy i paliw w basenie Morza Bałtyckiego. To ważne, nie tylko ze względu na konkurencyjność polskiej gospodarki, ale także z powodu stworzenia elastycznego rozwiązania na wypadek deficytu paliw na rynku krajowym" - powiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów, o łącznej pojemności 700 tys. metrów sześciennych, z czego 400 tys. dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów. Projekt, będzie przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie zostanie zrealizowana część dedykowana ropie naftowej, w drugim (którego kształt będzie zależał od potrzeb rynku) część paliwowa i chemiczna. Terminal naftowy w Gdańsku będzie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.

Źródło i zdjęcie: Ministerstwo Skarbu Państwa
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: