Przebudowa lewobrzeżnych bulwarów Wisły

Ocena: 0
2886
Zakończyły się formalności związane z zawarciem umowy na przebudowę lewobrzeżnych bulwarów Wisły w Warszawie. Wartą ok. 123 mln zł inwestycję wykona Hydrobudowa Gdańsk.

Sztandarową warszawską inwestycję nad rzeką - wiślane bulwary - za 122,7 mln zł przebuduje Hydrobudowa Gdańsk S.A. Pierwszy etap prac, w ramach którego powstanie nowy, atrakcyjny bulwar od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ul. Boleść wraz z dwoma przejściami podziemnymi, potrwa 18 miesięcy. Ten odcinek prac uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej - jest częścią projektu "Warszawski węzeł wodno-rowerowy - Pedałuj i płyń".

Wzdłuż promenady nabrzeże rzeki zostanie przebudowane i wyposażone w taki sposób, by mogły tu cumować nie tylko statki kontraktowane przez miasto, ale także łodzie rekreacyjne i barki usługowe. Dostarczone zostaną elektryczność, woda i odprowadzanie ścieków, co ułatwi tym jednostkom funkcjonowanie. Na wysokości Gnojnej Góry powstanie pływająca przystań, a przy ul. Grodzkiej oraz ul. Boleść - przystanki tramwaju wodnego. Na zmodernizowanym bulwarze wiślanym w Warszawie będzie też miejsce dla rowerzystów - powstanie tu szeroka droga rowerowa, wypożyczalnia jednośladów, ustawione zostaną stojaki na rowery.

Przebudowa bulwaru zbliży Warszawę do Wisły. Nie tylko dlatego że powstaną kafejki czy galerie - czyli kawałek miasta nad rzeką ale także dlatego że do istniejącego bulwaru zostanie dodany nowy poziom spacerowy nad samą wodą uzupełniony pomostami do cumowania jednostek pływających. W projekcie przewidziano także usypanie miejskiej plaży, choć już wyznaczenie kąpieliska, ze względu na silny nurt rzeki, nie jest brane pod uwagę. Za to obok plaży pojawi się wodny plac zabaw z fontannami i strumieniami w którym za zabawki służyć będą dzieciom zwierzęta typowo rzeczne - jesiotr, sum, żaba, wydra i bóbr.

Kolejna część bulwaru, do mostu Świętokrzyskiego, powinna być gotowa w połowie 2015 r. Nowoczesne, zabezpieczone na wypadek wysokiej wody przejście podziemne powstanie na wysokości ul. Bednarskiej. W ramach inwestycji realizowanej przez Hydrobudowę Gdańsk powstanie atrakcyjna przestrzeń publiczna, z pawilonami wystawowymi i restauracjami.

Prace nad projektem zagospodarowania lewobrzeżnego bulwaru Wisły w Warszawie rozpoczął w 2009 r. wybór koncepcji architektonicznej przebudowy. W konkursie na projekt bulwaru złożono 31 prac. Zwyciężyła koncepcja grupy RS Architektura. Ze względu na ogromne skomplikowanie i złożoność prac, jakie będzie trzeba wykonać, konieczne było uzyskanie szeregu dodatkowych zgód i pozwoleń. Zaprojektowane rozwiązania, innowacyjne w skali kraju - jak m.in. pawilony na pływakach - konsultowane były z zarządcą wód, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej. Bulwar i wszystkie elementy architektoniczne zaprojektowano tak, by były przygotowane na przejście wysokiej wody.

W postępowaniu przetargowym, w którym wyłoniono wykonawcę, uczestniczyło 15 firm. Ostatecznie do składania ofert zostało zaproszonych 10 z nich. Najkorzystniejsza okazała się oferta  firmy Hydrobudowa Gdańsk S.A.

Źródło i zdjęcie: www.um.warszawa.pl
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: