Powstanie Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

Ocena: 0
2546
Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego powstanie za dwa lata na Politechnice Krakowskiej. Inwestycja ma kosztować ponad 20 mln zł. 17 mln zł będzie stanowić unijne dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Budownictwo energooszczędne to jedna z 10 technologii wskazanych w "Perspektywie Technologicznej Kraków - Małopolska 2020" jako strategiczne dla rozwoju regionu.

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego
powstanie na Kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej (od strony ul. Szlak). Zostanie ono wyposażone w wysokiej klasy aparaturę badawczo-diagnostyczną do prowadzenia badań i wdrażania nowoczesnych technologii i rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych oraz instalacji dla budownictwa blisko zeroenergetycznego. W laboratorium przeprowadzane będą również badania komfortu cieplnego osób znajdujących się w budynku, a także analizy jakości powietrza i emisji zanieczyszczeń dla badanych technologii. Sam budynek laboratorium wykonany będzie w sposób umożliwiający zmianę rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych w zależności od potrzeb badawczych. Będzie całkowicie zautomatyzowany przy użyciu systemów inteligentnego sterowania, zostaną w nim zastosowane systemy ogrzewania i wentylacji o różnym charakterze i parametrach, będzie też zasilany energią ze zróżnicowanych źródeł, w tym ze źródeł odnawialnych.

"Budownictwem energooszczędnym zajmujemy się od ponad 20 lat. Dzięki wsparciu unijnemu chcemy jego ideę skuteczniej promować i wcielać w życie" – mówi prof. Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej, i dodaje: "Mamy ambicję stać się liderem w zakresie wdrażania do powszechnego użytku technologii energooszczędnego budowania nie tylko w regionie, ale i na forum ogólnopolskim". Jak podkreśla rektor PK, laboratorium spełniać będzie wielce funkcji: "Chcemy dzięki niemu proponować nowoczesne rozwiązania projektowe, architektoniczne, technologiczne, ale też prowadzić szeroką działalność edukacyjną. Dlatego laboratorium stanie w centrum miasta, na naszym głównym Kampusie i będzie łatwo dostępne dla każdego, kto będzie chciał tu zajrzeć, dowiedzieć się więcej o budowaniu energooszczędnym".

Wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela podkreśla, że projekt wyprzedza wprowadzenie w Polsce unijnych wymagań projektowania i budowania energooszczędnego: "W najbliższych latach obowiązywać nas zaczną surowe normy, dotyczące zapotrzebowania budynków na energię. Chcemy przygotować region, projektantów, wykonawców, ale też system kształcenia i mieszkańców do tych wymagań. Zależy nam, by osiąganie efektu energetycznego, którego się wymaga, było realizowane przy uwzględnieniu racjonalnych kosztów inwestycji".

Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, zwraca uwagę na innowacyjność projektu Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego: "Dotąd na przedsięwzięcia związane z odnawialnymi źródłami energii wydaliśmy w Małopolsce 250 mln zł, ale brakowało wśród nich takich, w których dochodziłoby do komercjalizacji wiedzy naukowej. Ten unikatowy projekt przyczyni się do popularyzacji standardów budownictwa energooszczędnego. Tylko powszechność tych technologii może spowodować, że będą ono tańsze.

Projekt, którego głównym beneficjentem jest Politechnika, będzie realizowany w partnerstwie z gminą Tarnów i Zespołem Szkół Budowlanych w Tarnowie. Tu uruchomiony zostanie "Poligon Energooszczędności”, jako zaplecze do nauki i praktycznego wdrożenia technologii budownictwa pasywnego. To wyjątkowe partnerstwo także służyć będzie transferowi wiedzy naukowej do praktyki budowlanej. "Nasi uczniowie będą zdobywać wiedzę o najnowszych technologiach wysoko energooszczędnych, ale też będą mieć z nimi praktyczny kontakt" – podkreśla dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie Ludwik Chruściel. Dzięki współpracy uczelni z tarnowską szkołą w kompetencje poszukiwane na rynku pracy wyposażana może być kadra ze wszystkich szczebli profesji budowlanej – od techników budowlanych po wysokiej klasy specjalistów-inżynierów.

Na tę współpracę cieszy się prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała: "Mamy w Tarnowie kilkadziesiąt firm budowlanych, dla których budownictwo pasywne może wkrótce stać się domeną. Będą poszukiwać pracowników z właściwymi kompetencjami, a my będziemy takich mieli".

W czwartek 23 sierpnia 2012 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego podpisana została pre-umowa na dofinansowanie projektu oraz umowa o współpracy PK, gminy Tarnów i Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie przy jego realizacji.

Źródło i zdjęcie: www.pk.edu.pl
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy