Outlet Park Szczecin

Ocena: 0
2593
Outlet Park Szczecin to pierwsze w regionie zachodniopomorskim centrum wyprzedażowe z częścią rozrywkową. Obiekt powstaje w miejscu funkcjonującego Centrum Handlowego PHS, którego właścicielem jest Echo Investment.

Fot. Harsco Infrastructure

Inwestycja zlokalizowana jest w dzielnicy Prawobrzeże, przy ul. Struga, łączącej tę część Szczecina ze śródmieściem, portem morskim i międzynarodowym lotniskiem. Wśród najemców obiektu są już kluczowe marki z branży odzieżowej i obuwniczej.

Koncepcja architektoniczna obiektu powstała w biurze projektowym Vsf-Creative, z siedzibą w Warszawie. Natomiast projekt budowlany wykonała pracownia Studio A4 ze Szczecina. Powierzchnia całkowita obiektu to 30200 m². Dla najemców przeznaczono 24 tys. m². Na terenie obiektu zaprojektowano 1400 miejsc parkingowych. Realizacje inwestycji podzielono na dwa etapy. W pierwszym powstanie 70 lokali handlowych, kino Helios z siedmioma salami oraz supermarket. W drugiej fazie powstanie dodatkowo około 60 sklepów.


Fot. Harsco Infrastructure

Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Polimex Mostostal, która na dostawcę deskowań oraz systemów podporowych wybrała firmę Harsco Infrastructure Polska ze względu na umiejętność tworzenia indywidualnych rozwiązań dla klientów, terminową realizację dostaw, jak też długoletnią, sprawdzoną już współpracę.

Dla tej inwestycji Harsco dostarczyło 1900 m² deskowania Manto, 2900 mb dźwigarów drewnianych H20, 900 mb wież ID15.   

Dużym wyzwaniem zarówno dla wykonawcy jak i dostawcy deskowań było wykonanie ścian 7-salowego kina Helios wchodzącego w skład Outlet Park Szczecin. Tą część obiektu zaprojektowano w konstrukcji żelbetowej, monolitycznej. Głównymi elementami konstrukcji były ściany o wysokości 11,5 m. Wewnątrz tej części obiektu zaprojektowano tarcze o wysokości 7 m, znajdujące się 4,2 m nad poziomem posadzki. Ściany i tarcze zostały wykonane przy użyciu deskowania Manto, betonowanie ich odbywało się w dwóch etapach. Pierwszy etap – deskowanie ścian wykonano do wysokości 8,1 m (3×270 cm), a w drugim etapie dostawiono szalunek Manto o wysokości 330 cm. Do pionowania szalunku zastosowano podpory Manto, podpory Europlus New, podpory Alu Super 10 oraz podpory BKS z szerokiej gamy produktów firmy Harsco. Do wykonania deskowania tarcz dodatkowo użyto systemu wież ID15, dźwigarów drewnianych H20, belek stalowych SG. Montaż deskowania tarcz prowadzono na podeście roboczym wykonanym z dźwigarów H20 opartych na wieżach ID15. Zastosowano płyty Manto 330 w konfiguracji 330+330+45. Dodatkowe utrudnienia spowodowane były realizacją robót betonowych w okresie zimowym.


Fot. Harsco Infrastructure

Harsco Infrastructure, dzięki prowadzeniu wielu skomplikowanych projektów na całym świecie i dużemu doświadczeniu kadry inżynierskiej, potrafiło opracować w oparciu o typowy, katalogowy sprzęt, indywidualne rozwiązanie, dostosowane do oczekiwań klienta. Firma kolejny raz udowodniła, że potrafi zaspokoić potrzeby deskowaniowe najbardziej wymagających wykonawców oraz dysponuje systemami do różnych zastosowań, które umożliwiają wydajną pracę na każdej budowie.
 
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 3 (10) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy