Galeria Amber

Ocena: 0
6939
W centrum Kalisza powstaje największa Galeria handlowo-usługowa aglomeracji kalisko-ostrowskiej, o powierzchni 88 tys. m². Nowoczesny obiekt będzie zlokalizowany u zbiegu ulicy Górnośląskiej i Trasy Bursztynowej, w sąsiedztwie głównych dworców PKP i PKS. Obiekt pomieści 140 lokali usługowych wraz z restauracjami i kawiarniami, 7 sal kinowych oraz parking na 1100 samochodów.

Fot. Harsco Infrastructure

Wstępną koncepcję architektoniczną Galerii przygotowała firma Bose International Planning and Architecture. Autorem projektu budowlanego jest pracownia Artur Jasiński i Wspólnicy. Współczesna, modernistyczna architektura galerii Amber nawiązuje do charakteru sąsiedniej zabudowy. Projekt nominowany był do nagrody Eurobuild 2011 w kategorii: Wybitny Projekt Architektoniczny. Głównym elementem architektonicznym Galerii Amber jest jej narożnik przypominający swoją formą bursztyn, który tworzy przestrzenną dominantę. Elewacja zostanie wykonana ze szklanych paneli barwionych. Na poziomie parteru, wzdłuż chodników i alejek dla pieszych budynek będzie otwarty, z przeszklonymi witrynami ukazującymi sklepy, restauracje, bary kawowe ze stolikami umieszczonymi na zewnątrz. Elewacja zostanie wykonana z różnych materiałów, będzie podzielona na części poprzez pilastry. Dodatkowo podział zostanie uwidoczniony dzięki różnorakim efektom świetlnym.

Realizacją inwestycji o wartości 260 mln zł zajęła się spółka Echo Investment zaś generalnym wykonawcą zastała firma Eiffage Budownictwo Mitex. Na dostawcę deskowań oraz systemów podporowych wybrano Harsco Infrastructure Polska ze względu na umiejętności tworzenia indywidualnych rozwiązań i dobrą koordynację dostaw.


Fot. Harsco Infrastructure

Z uwagi na dużą powierzchnię obiektu i krótki czas wykonania, przedsięwzięcie wymagało od firmy Harsco dużego zaangażowania sprzętowego. Dla tej inwestycji firma dostarczyła 1000 m² płyt Manto, 300 m² płyt Rasto, 38,5 km dźwigarów H20 oraz  12 000 szt  podpór Europlus w różnych typach.
Ze względu na specyfikę inwestycji (dużą ilość wysokich ścian) kluczowym elementem, decydującym o sukcesie przedsięwzięcia, był wybór odpowiedniego systemu deskowań ściennych. Generalny wykonawca postawił na Manto.

Deskowanie Manto
System deskowań ściennych Manto, oferowany przez firmę Harsco Infrastructure, jest produktem o najwyższym poziomie jakości, którą zapewnia wieloetapowy system kontroli produkcji. Jednym z wyróżników jakości jest cynkowanie ogniowe. Manto to asortyment płyt ramowych o praktycznych wymiarach, odpowiednich do dużych powierzchni zabudowy. Płyty standardowe mają wysokość 2,70 m i 1,20 m, są dostępne w 8 szerokościach, od 30 cm do 2,40 m. Uzupełnia je seria płyt o wysokości 3,30 m. Manto to połączenie wszystkich znanych zalet systemowych deskowań ramowych z prawdziwą wielkością, w formacie płyt wielkowymiarowych: 240 x 330 cm. Te duże formaty umożliwiają ekonomiczne szalowanie dużych powierzchni – bez wyrównywania i z niewielką ilością ściągów i zamków. W ten sposób można oszczędzić dużo czasu i pracy.


Fot. Harsco Infrastructure


Zalety systemu Manto
Jest to jedyny system z ramą o grubością 14 cm. Wewnętrzne żebra usztywniające nadają stalowej ramie szczególną wytrzymałość: płyty Manto wytrzymują parcie betonu rzędu 80 kN/m² (przy zastosowaniu ściągów DW 20) ściany i słupy mogą być betonowane do wysokości 3,30 m bez dodatkowych ograniczeń. W ten sposób można uzyskać perfekcyjne powierzchnie betonowe w rekordowym czasie. Ścięte narożniki płyt ułatwiają dokładne ustawienie płyt za pomocą łomu lub łapki. W systemie Manto występuje wiele sposobów dopasowania deskowania do długości ścian. Są to blachy kompensacyjne, listwy uzupełniające i wyjątkowo wąskie płyty uzupełniające. Narożnik wewnętrzny Manto to szybsze i łatwiejsze rozdeskowanie. Narożnik ten posiada regulację kąta, dzięki czemu szalunek może odchodzić od ścian łatwo i bez uszkodzeń. 

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 4 (7) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: