Estetyczne budowle inżynierskie

Ocena: 0
8971
Budowle inżynierskie służą z reguły określonemu celowi, do którego inżynier planistyczny przystosowuje je w sposób optymalny. Aspekty estetyczne najczęściej są przy tym mniej istotne. Inaczej jest jednak w przypadku ścianki oporowej o długości 90 m na trasie B10 między Pirmasens oraz Haseneck. W tym przypadku powierzchnie betonu elewacyjnego wykonano oraz upiększono optycznie przy pomocy matryc strukturalnych Noe-Schaltechnik z Süssen.

Po zakończeniu ściana oporowa na B10 w Pirmasens będzie miała wygląd wymurowanych łuków kamiennych
Fot. Noe-Schaltechnik

Przy wyborze motywu inżynierowie planistyczni zdecydowali się na strukturę „Murus Romanus”. Obserwator ma wrażenie oglądania ułożonego w artystyczny sposób kamienia naturalnego, podczas gdy elewacja należy do standardowego asortymentu producenta Noe-Schaltechnik. Producent oferuje pod nazwą NOEplast zarówno obszerny wybór gotowych motywów matrycy, jak również możliwość realizacji indywidualnych pomysłów. W celu estetycznego wykonania ścianki oporowej na B10 osoby odpowiedzialne za wykonanie tego zadania połączyły gładkie powierzchnie betonowe z powierzchniami posiadającymi pewną strukturę. W ten sposób stworzono przy pomocy matrycy strukturalnej iluzję wymurowanego łuku, którego wnętrze ukazuje normalny obraz szalunku.

Wielokrotność użycia
Matryce Noe-Schaltechnik wykonane są z poliuretanu i mogą być stosowane w przypadku odpowiedniej obsługi do 100 razy, przez co łączne koszty budowy ulegają znacznemu obniżeniu. Ten fakt wykorzystało przedsiębiorstwo budowlane Josef Rädlinger z Vilshofen, stosując matryce dziewięciokrotnie. Chociaż odwzorowanie motywu muru pozostało na równie dobrym poziomie, wielokrotne zastosowanie matryc stanowiło dla zespołu budowlanego Rädlinger bardzo wymagające zadanie. Zwykle producent zaleca przyklejenie matrycy strukturalnej w przypadku zastosowania jej na miejscu budowy na szalunek, ewentualnie na zredukowane poszycie szalunku (wyłącznie w zakładzie elementów prefabrykowanych można je układać na stole wibracyjnym). Jednakże właśnie w tym przypadku nie było to możliwe, ponieważ ściana oporowa różniła się wysokością w różnych jej segmentach. Oznaczało to, że szalunek oraz matryca musiały być przystosowywane każdorazowo do danej sytuacji. Aby zapewnić matrycy poliuretanowej oparcie, pracownicy firmy budowlanej podzielili matryce na prawą i lewą połowę łuku i przykleili je na cienkie płyty podłożowe. Taka płyta mogła zostać skrócona zgodnie z zapotrzebowaniem przy użyciu piły tarczowej lub otwornicy i następnie przykręcona do szalunku.


Matryca została tylko ułożona w szalunku. Przy rozszalowywaniu pierwsze zostało rozebrane deskowanie, a następnie matryca
Fot. Noe-Schaltechnik


Z jednej ręki
Noe-Schaltechnik jest jedynym oferentem na rynku, dostarczającym matryce strukturalne oraz szalunki betonowe jednocześnie, tzn. na życzenie tworzy się wsad szalunku oraz plan szalunku dla wykonawcy. Ponadto Noe przejmuje montaż matryc strukturalnych na szalunku i dostarcza je w stanie gotowym do zastosowania na miejsce budowy.


Wzór matryc NOEplast Murus Romanus pozwala na nieograniczone powiększanie przez dokładanie kolejnych fragmentów matrycy przy jednoczesnym zachowaniu wrażanie jednolitości
Fot. Noe-Schaltechnik


Tryb pracy krokowej
W przypadku budowy ściany oporowej firma wykonawcy zużyła łącznie 45 ton stali oraz 1500 m³ betonu. Ponieważ do zastosowania matryc strukturalnych NOEplast nadaje się właściwie każdy beton, odpowiedzialni za wykonanie musieli spełnić wyłącznie wymagania ściany oporowej, jeśli chodzi o skład betonu. Jednakże naprężenia rozciągające występujące w bryle budowli stanowiły dla inżynierów planistycznych duże wyzwanie. W celu uniknięcia pęknięć obiekt podzielono na dziewięć odcinków, betonując je w tak zwanym trybie krokowym. Pojęciem tym opisuje się procesy, w przypadku których pracuje się ruchami w przód i w tył. W tym przypadku oznacza to, że nie można było wykonywać jednego odcinka po drugim, lecz budowano segmenty w kolejności 9-7-5-8-6-4-2-1-3.


Następną operacją było przygotowanie wypełnienia ze sklejki w celu osiągnięcia gładkiej powierzchni wewnątrz łuku
Fot. Noe-Schaltechnik


Ujmujący efekt
Fakt wybudowania 90 m ściany oporowej na trasie B10 między Pirmasens i Haseneck stanowi ze strony osób odpowiedzialnych za wykonanie przedsięwzięcia dowód na to, że również proste budowle inżynierskie, jak na przykład ściana oporowa, mogą być wykonane bardzo estetycznie, a przy tym są bardzo ekonomiczne. Jest to możliwe dzięki wielokrotnemu zastosowaniu matryc szalunkowych. Noe-Schaltechnik jest przy tym partnerem, który posiada w tym zakresie doświadczenie sięgające dziesięcioleci. Jeanette N. Schmid, inżynier planistyczny budowli dodaje: „Mogliśmy polegać na szybkiej współpracy z firmą Noe-Schaltechnik i jesteśmy bardzo zadowoleni z niezawodności tego przedsiębiorstwa”. Trudno o większą pochwałę.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 3 (10) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy