Cemex zakończył kolejny etap betonowania w Elektrowni Dolna Odra

Ocena: 5
6849

Cemex zakończył betonowanie płyt fundamentowych turbozespołu bloków gazowo-parowych, powstających w Elektrowni Dolna Odra. Inwestycja realizowana przy Elektrowni Dolna Odra należącej do Grupy PGE ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Projekt realizowany jest przez konsorcjum firm General Electric i Polimex Mostostal. 

 

 

W Elektrowni Dolna Odra powstają dwa bloki energetyczne zasilane paliwem gazowym, o łącznej mocy ok. 1400 MW. Betonowanie płyt fundamentowych rozpoczęło się w maju br. Mieszanki betonowe potrzebne do realizacji projektu zostały wyprodukowane w wytwórni betonu towarowego w Szczecinie oraz w mobilnej wytwórni Cemex działającej na terenie budowy. 

Na potrzeby betonowań płyt turbozespołu, Zespół Jakości i Technologii Betonu CEMEX opracował specjalną recepturę mieszanki betonowej, która nie tylko spełnia wymagania dotyczące wytrzymałości na ściskanie i wodoszczelności, ale także charakteryzuje się bardzo niskim poziomem ciepła hydratacji, wymaganym ze względu na specyfikę powstającego obiektu. 

Proces projektowania mieszanki obejmował badania kalorymetrii (ilości wydzielonego ciepła mieszanki betonowej). Po uzyskaniu pozytywnych wyników przeprowadzona została komputerowa symulacja rozkładów temperatury w gotowym elemencie. 

Proces kontroli jakości betonowań płyt turbozespołu obejmował dodatkowo stały monitoring temperatury w elemencie, a uzyskane wyniki potwierdziły założenia symulacji komputerowej. 

– "Budowa bloków energetycznych stanowi duże wyzwanie. Realizacja takiej inwestycji wymaga zastosowania wysokiej klasy materiałów oraz zaangażowania doświadczonych specjalistów. Zespół Cemex Polska zadbał o właściwą jakość dostarczonych mieszanek betonowych, a także o to, by proces betonowania został zrealizowany sprawnie i z zachowaniem najwyższych standardów. Wszystko to pozwala na wieloletnie, bezpieczne użytkowanie betonowanych elementów" – mówi Tomasz Szczepański, Menadżer Projektów Mobilnych Wytwórni Betonu w Cemex Polska. 

Cemex Polska na budowę Elektrowni Dolna Odra dostarcza przede wszystkim betony konstrukcyjne oraz nawierzchniowe. Zastosowane cementy pozwalają na znaczne ograniczenie emisji CO2 potrzebne do ich wyprodukowania. Cement używany na potrzeby produkcji betonu sprowadzany jest z Niemiec.

 

Źródło: Cemex

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: