Wybór produktów z betonu komórkowego - na co zwrócić uwagę?

Ocena: 0
2488
 
Beton komórkowy od wielu lat stosowany jest nie tylko jako ekonomiczny, ale również wytrzymały materiał budowlany. Za jego pomocą można bez problemów, a także w stosunkowo krótkim czasie wznosić zarówno ściany nośne, jak i działowe. Zanim jednak zdecydujemy się użyć w naszym domu bloczków z betonu komórkowego warto zapoznać się z cechami, które warunkują doskonałe właściwości powstających w ten sposób obiektów. Mimo uniwersalnego charakteru, elementy z betonu komórkowego różnią się między sobą kluczowym parametrem - klasą gęstości. Poza tym, ważny jest również ich skład surowcowy, a także precyzja wykonania, która decyduje m.in. o szybkości prowadzonych prac.
 
Gęstość objętościowa betonu komórkowego
 
Klasa gęstości to podstawowa cecha betonu komórkowego, która wpływa na właściwości wykonanych z niego elementów. Obliczana jest zgodnie z Polską Normą PN-89/B-0625 i stanowi stosunek masy betonu komórkowego do objętości, jaką zajmuje razem z porami. Oferowane przez Grupę Prefabet bloczki TERMBLOQ dostępne są w klasie gęstości od 400 do 600, co powoduje, że za ich pomocą można wznosić zarówno wysoce termoizolacyjne ściany zewnętrzne, jak i cieńsze przegrody wewnętrzne. Należy przy tym pamiętać o podstawowej zasadzie, że im gęstość objętościowa jest mniejsza, tym izolacyjność cieplna materiału jest większa - mówi Joanna Nowaczyk, Doradca techniczny Grupy Prefabet. Klasa gęstości odpowiada również za wytrzymałość na ściskanie elementów z betonu komórkowego oraz ich przewodność akustyczną.

Zasada odwrotnie proporcjonalnej izolacyjności termicznej do gęstości objętościowej sprawia, że w zastosowaniu są zazwyczaj odmiany 400, 500 bądź 600, które gwarantują odpowiedni poziom wytrzymałości, zachowując równocześnie odpowiedni stopień przenikania ciepła. Ma to znacznie nie tylko w okresie grzewczym, kiedy możemy dzięki nim zaoszczędzić na kosztach utrzymania prawidłowej temperatury wnętrz budynku, ale również w sezonie letnim, gdy pomieszczenia wymagają chłodzenia, często przy użyciu urządzeń klimatyzacyjnych zasilanych prądem. Komfort przebywania w pomieszczeniach zależy również od poziomu hałasów, które przenikają przez ściany. Wyższa klasa gęstości w większym stopniu zapewnia tłumienie dźwięków. Aby nie obniżać termoizolacyjności ścian, najczęściej stosuje się jednak grubsze ściany z betonu komórkowego o niższej klasie gęstości - dodaje Joanna Nowaczyk.
 
Skład surowcowy i jakość wykonania betonu komórkowego
 
W procesie produkcji betonu komórkowego - bloczków TERMBLOQ, wykorzystywane są jedynie naturalne surowce, które powodują, że finalny produkt jest całkowicie ekologiczny i nie posiada właściwości szkodliwych dla zdrowia oraz życia. Bloczki TERMBLOQ EKO, dostępne w ofercie Grupy Prefabet odznaczają, się specyficzną, szarą barwą, która jest efektem domieszki pyłów stanowiących spoiwo betonu komórkowego. Powstają one podczas spalania węgla kamiennego oraz biomasy, a ich odzysk i zastosowanie w produkcji materiałów budowlanych jest szeroko stosowaną praktyką.
Jakość wykonania elementów z betonu komórkowego wpływa na łatwość ich stosowania oraz możliwość cienkiego spoinowania, które efektywnie redukuje powstawanie mostków termicznych.

Standard TLMA gwarantuje, że szerokość oraz wysokość bloczków nie różni się więcej niż 2 mm od deklarowanej, a długość zmienia się tylko w granicach 3 mm. Dzięki Zakładowi produkcyjnemu w Redzie oraz modernizacji Zakładu w Żelisławicach, Grupa Prefabet posiada obecnie najnowocześniejszą linię produkcyjną, której technologia pozwala na produkowanie elementów z betonu komórkowego, o dokładności wymiarowej TLMB, gdzie odstępstwa na długości i szerokości nie przekraczają 1,5 mm, a na wysokości zaledwie 1 mm - wyjaśnia Joanna Nowaczyk. Tak małe różnice umożliwiają tworzenie jednolitych ścian, które na całej swojej powierzchni zachowują właściwości głównego materiału, z którego są wykonane. Mała ilość stosowanej zaprawy to również oszczędność, a tym samym znacząca redukcja kosztów ponoszonych przez inwestora.

Źródło i zdjęcie: Grupa Prefabet
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: