Spada sprzedaż betonu towarowego

Ocena: 0
1768
Sprzedaż betonu w czerwcu 2013 r. wyniosła 1765 tm3, co oznacza spadek rynku o 9% względem 2012 r. (czerwiec 2013 r. do czerwca 2012 r.). Niższe ilości spowodowane są mniejszą liczbą pojawiających się nowych projektów na rynku oraz zdecydowanym spowolnieniem realizacji inwestycji infrastrukturalnych oraz obawami po stronie inwestorów związanymi z niepewnością co do sytuacji gospodarczej w kraju.
Produkcja ilościowa betonu narastająco (styczeń - czerwiec) w 2013 wyniosła 6 993 tm3, co oznacza spadek rynku o 23% względem 2012 r. Należy nadmienić że, dynamika sprzedaży w analogicznym okresie roku poprzedniego była spowodowana finalizacją realizacji projektów związanych z Euro 2012.

Dodatkowymi determinantami negatywnej dynamiki sprzedaży betonu w Polsce w tym roku były złe warunki pogodowe, a także pogarszająca się sytuacja rynkowa na rynku betonu (mało nowych projektów) oraz upadłości i zatory płatnicze szczególnie wśród firm zajmujących się budową dróg i obiektów mostowych oraz w branży deweloperskiej. Po pierwszej połowie roku widać, że branża producentów betonu towarowego zanotuje spadek popytu mogący sięgnąć około 15% na skutek spowolnienia gospodarczego, coraz mniejszej ilości projektów infrastrukturalnych i deweloperskich oraz wyhamowaniu inwestycji prywatnych.

Pozytywnym jest fakt zmniejszenia sily negatywnego trendu spadku rok do roku do -9% w czerwcu. Nowe rozdanie Funduszy Unijnych oraz rozpoczynające się inwestycje w branży kolejowej, sektorze energetycznym oraz kontynuacja prac w drogownictwie powinny spowodować wzrost zapotrzebowania na beton towarowy już od 2014 r.


Źródło i grafika: SPBT
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy