Wielkoformatowe płyty szalunkowe NOEtop skracają czas budowy

Ocena: 0
4986
W Monachium - na powierzchni odpowiadającej wielkości małego stadionu piłkarskiego - powstał kompleks mieszkalny z 69 mieszkaniami, garażem podziemnym i wieloma sklepami. Inwestycję zrealizowano z wykorzystaniem wielkoformatowych płyt szalunkowych NOEtop.

Niemal niezauważenie dla mieszkańców Monachium niepozorne peryferie dzielnicy Schwabing-West stały się atrakcyjnym obszarem mieszkalno-usługowym. Obok wielu obiektów mieszkalnych powstał tu sklep, dom wielorodzinny, budynek szkolny i wiele innych. Swój udział w tym rozwoju ma też firma budowlana GEWOFAG z Monachium. Ten holding, posiadający prawie 37 000 mieszkań pod wynajem, należy do największych firm wynajmujących lokale w Monachium, a jedno ze swoich zadań postrzega w oferowaniu przestrzeni mieszkalnej osobom, które na wolnym rynku nie miałyby na nie żadnych szans. Poza tym chciałby umożliwić starszym i wymagającym pomocy ludziom samodzielne i bezpieczne życie - stąd koncepcja "Wohnen im Viertel" - "Mieszkać w dzielnicy".

Nowe, korzystne cenowo mieszkania

W tym duchu firma GEWOFAG przygotowała przy ul. Isoldenstraße, na rogu ul. Rümannstraße w Monachium 69 mieszkań, garaż podziemny i wiele sklepów, w których oferowane będą produkty codziennego użytku. Firma postawiła przy tym na jakość późniejszego korzystania z mieszkań. Wiele z apartamentów zaplanowano "bez barier" - zgodnie z wytycznymi normy DIN 18040. Cały budynek odpowiada standardowi KfW-55. Powstał masywny budynek z żelbetu, z zastosowaniem systemu ocieplania. Wykonaniem stanu surowego zajęła się firma Emil Mayr Hoch- und Tiefbau GmbH z siedzibą w Ettringen w Bawarii. W ciągu 20 tygodni powstało w sumie 60 000 m2 powierzchni ścian oraz 19 000 m2 powierzchni stropów z betonu.

Szalunek ścienny

Podczas budowy ścian firma Emil Mayr Hoch- und Tiefbau GmbH zaufała systemom NOEtop. Mowa tu o niezwykle wytrzymałym na obciążenia szalunku o dopuszczalnym parciu mieszanki betonu do 88 kN/m2. Dzięki wbudowanym pasom montażowym w wielkoformatowych płytach można dowolnie wybierać miejsce spinania ściągami. W tym systemie można bez problemu pracować jednostronnie. NOEtop dostępne są w różnych rozmiarach (wysokość 0,66, 1,325, 2,65, 3,31 i 5,30 m; szerokość 0,25 do 5,30 m), z których prawie wszystkie znalazły zastosowanie w inwestycji w Monachium. Firma Emil Mayr najczęściej sięgała po płytę szalunkową NOE XXL o wym. 5,30 x 2,65 m. W garażu i na wyższych kondygnacjach wykorzystano płyty w poziomie, na parterze w pionie. Płyta o powierzchni szalunkowej ponad 14 m2 należy do największych na rynku. Zastosowano ją głównie na poziomie garażu i parteru, gdzie wysokość ścian dochodzi do 5,50 m. Jako że ściany garażu wykonano z betonu hydrotechnicznego, można było betonować maks. 15 m.b. długości ściany na raz. Tym bardziej przydatne okazały się plany taktów betonowania przygotowane przez techników firmy NOE. Dzięki nim kierownicy budowy byli przez cały czas zorientowani w sytuacji, wiedzieli, ile będzie potrzebnych szalunków i jakie połączenie elementów jest najkorzystniejsze.

Windy

Kolejnym udogodnieniem wykorzystywanym przez pracowników firmy Emil Mayr Hoch- und Tiefbau GmbH w Monachium były narożniki rozszalowujące firmy NOEtop. Chodzi tu o ruchome elementy, które skonstruowano specjalnie do zastosowania w ciasnych miejscach, na przykład w szybach windowych. Podczas podnoszenia szalunku przez żuraw, po oderwaniu się od betonu, wymiary deskowania wewnętrznego zmniejszają się o ok. 4 cm na każdym boku. Dzięki temu całkowity demontaż deskowania wewnętrznego staje się zbędny, a proces rozszalowania znacznie ułatwiony. Po przełożeniu zawieszek linowych można z pomocą żurawia w prosty sposób przywrócić szalunek do stanu gotowości do pracy. W sumie przy ośmiu windach, które każdorazowo poprowadzone były do piątego piętra, narożniki NOEtop stanowiły cenną pomoc, która umożliwiła sprawny przebieg prac budowlanych.

Deskowanie stropowe

I tu firma Emil Mayr Hoch- und Tiefbau GmbH zaufała rozwiązaniu firmy NOE-Schaltechnik i wykorzystała między innymi system deskowania stropowego NOE H 20. Duże wyzwanie podczas budowy w Monachium stanowiły liczne podciągi i uskoki na poziomie garażu i parteru. Jednak i te niedogodności udało się sprawnie pokonać za pomocą systemu NOE H 20, ponieważ wyróżnia się on dużą elastycznością. Dzięki temu wykonano stropy szybko i oszczędnie.

Satysfakcja

Kierownicy budowy firmy Emil Mayr Hoch- und Tiefbau GmbH, panowie Oliver Beer i Polier Maik Haußner, po raz pierwszy wykorzystywali szalunki firmy NOE i są bardzo zadowoleni zarówno z systemu, jak i z serwisu. Oliver Beer powiedział: "Praca z szalunkami NOE praktycznie nie wymaga okresu wdrożenia. Chociaż system był dla nas nowością, prace przebiegały sprawnie." Jego współpracownik, pan Maik Haußner, dodał: "Również serwis NOE był bardzo dobry, szybko dostarczono szalunki. W przypadku pytań, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc kompetentnego doradcy." Dobrze jest dostać pozytywną informację zwrotną po zakończonej współpracy.

Galeria z realizacji inwestycji:
















Źródło i zdjęcia: NOE
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: