Impregnacja betonu

Ocena: 5
6912

 

Wszystkiemu winna jest porowata struktura materiału. Poprzez niewielkie otwory i kanaliki woda jest w stanie penetrować beton i przenosić ze sobą różnego rodzaju substancje i zanieczyszczenia. Grozi to powstawaniem psujących efekt wizualny plam czy wykwitów, a przede wszystkim może osłabiać jego strukturę.

 

Zabezpieczenie przed wodą i nie tylko

Destrukcyjne działanie wody na betonowe elementy można powstrzymać używając impregnatów hydrofobizujacych. – Preparaty do impregnacji hydrofobizującej betonu wnikają w strukturę betonu i tworzą na wewnętrznej powierzchni porów swego rodzaju błonę, która poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego wywołuje efekt hydrofobowy. Dzięki temu woda nie jest w stanie wnikać w strukturę betonu. Zabieg taki ogranicza wnikanie w podłoże betonowe zarówno wody jak i związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie, np. soli odladzających. Dzięki temu możemy wyeliminować lub znacząco ograniczyć powstawanie plam, przebarwień czy też wykwitów. Z powierzchni zabezpieczonej preparatem hydrofobizującym woda spływa znacznie szybciej w porównaniu do powierzchni niezabezpieczonej. Przekłada się to na mniejszą podatność na osadzanie się różnego rodzaju zabrudzeń na powierzchni. – mówi Piotr Krupa, ekspert Weber.

 

Prosta i szybka praca, długotrwałe efekty

Impregnacja nie jest procesem skomplikowanym, wymagającym dużych nakładów pracy. Podobnie jak w przypadku wielu innych prac, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono czyste, pozbawione plam oleju i innych tłuszczy, a także luźnych fragmentów oraz powłoki farby, jeśli było wcześniej malowane. Ponadto, by impregnacja była skuteczna, nie należy jej przeprowadzać w wilgotne czy deszczowe dni. Powierzchnia powinna być sucha, by preparat mógł zostać wchłonięty przez beton.

 

Przygotowane w ten sposób podłoże jest gotowe do impregnowania. Większość preparatów można aplikować przy pomocy różnych metod, jak natrysk niskociśnieniowy, nanoszenie wałkiem lub pędzlem. Niezależnie od wybranego sposobu ważne jest, by nie używać zbyt dużej ilości impregnatu. Nie powinien on zbierać się na powierzchni ani po niej spływać. Zanim naniesiona warstwa preparatu zdąży wyschnąć należy nanieść kolejną – stosując tzw. metodę mokre na mokre. Z reguły do wykonania skutecznej impregnacji hydrofobizującej wystarczy nanieść 2-3 warstwy preparatu hydrofobizującego.

 

Czym impregnować?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do impregnacji betonu. Czym kierować się przy wyborze, by osiągnąć pożądany efekt? Jeśli zamierzamy impregnować ściany, warto zdecydować się na produkt, który zachowuje paroprzepuszczalność podłoża. Dzięki temu budynek będzie mógł oddychać i zapobiegniemy powstawania efektu „termosu”. Ważne jest również, by stosowany preparat nie zmieniał wyglądu podłoża i nie wpływał na jego przebarwienie. Wśród produktów o takich cechach znajdziemy między innymi webertec silanosil. To koncentrat głęboko wnikający w podłoże o wysokiej skuteczności zabezpieczenia. Redukuje nasiąkliwość podłoża, dzięki czemu pośrednio ogranicza rozwój grzybów i pleśni oraz chroni przed powstawaniem zabrudzeń. Materiał jest dostępny w formie koncentratu, a do jego przygotowania wystarczy zwykła woda.

 

Ostatni dzwonek na impregnację

Początek jesieni to najwyższy czas na przeprowadzenie impregnacji betonowych elementów domu i małej architektury. Przed nami sezon jesienno-zimowy, a to oznacza znacznie wyższy poziom opadów atmosferycznych i wilgoci. Warto więc przeprowadzić prace konserwujące i przygotować beton na surowsze warunki.

 

Źródło: Weber

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: