Dlaczego warto budować z keramzytobetonu?

Ocena: 0
2666

Keramzyt jest materiałem ceramicznym, który powstaje przez wypalanie pęczniejących glin i i łów w specjalnych piecach obrotowych. W efekcie powstają twarde kuleczki z zamkniętymi wewnątrz pęcherzykami powietrza. Granulki są lekkie i twarde, odporne na ogień, wilgoć, korozję biologiczną (pleśnie, grzyby), a co najważniejsze - o fenomenalnych właściwościach izolacyjnych. Dlatego używane są np. jako materiał termoizolacyjny czy zaprawy kominowe. Ale przede wszystkim keramzyt jest składnikiem materiału budowlanego o nazwie keramzytobeton.

Zakład prefabrykacji keramzytobetonu Buszrem

Zdecydowanie lżejszy i cieplejszy stał się lepszą alternatywą dla tradycyjnego betonu - szczególnie dla domów jedno i wielorodzinnych wznoszonych z elementach prefabrykowanych. Jak wiadomo domy jednorodzinne domy z gotowych modułów można stawiać dosłownie w kilka dni. Dostarczane na plac budowy elementy mają już wbudowane wszelkie instalacje i wymagają jedynie precyzyjnego połączenia. Co więcej: budowę można prowadzić nawet zimą, dom nie wymaga przerw technologicznych (sezonowania) i od razu przystąpić do prac wykończeniowych. Gotowy do zamieszkania obiekt stawia się w dwa, trzy miesiące. Co za tym idzie - pojawiają się poważne oszczędności związane z utrzymaniem placu budowy, składowaniem materiałów, zatrudnianiem kolejnych ekip odpowiedzialnych za różne elementy powstającego budynku. Ale wróćmy do samego keramzytu i keramzytobetonu.

Dom, którego ściany bazują na keramzytobetonie cechują się właściwościami, które stały się standardem w budownictwie ekologicznym i energooszczędnym. Przed wszystkim ściany stanowią dobrą izolację cieplną. Wymagania normowe osiąga się przy znacznie cieńszych grubościach przegród, niż w budownictwie tradycyjnym. Dla użytkowników ważne jest również, że jest to materiał oddychający. Paroprzepuszczalność ścian daje niezwykle przyjemny mikroklimat, nie dopuszcza do rozwoju pleśni i grzybów i gwarantuje komfort cieplny. Temperatura w ogrzanych pomieszczeniach bardzo wolno ulega zmianom. Generalnie keramzytobeton odporny jest na zmiany warunków atmosferycznych. Doskonale znosi wymagające warunki klimatyczne (stąd jego popularność w krajach skandynawskich). Taki dom nie "boi się" ani upałów, ani mrozów. Przekłada się to na niskie koszty ogrzewania. Warto również wiedzieć, że właściwości materiału nie ulegają pogorszeniu wraz z upływem czasu.

Podsumujmy. Materiał o świetnej termoizolacyjności, zdrowy (świetny mikroklimat wnętrz), bez szkodliwej chemii, o trwałych właściwościach i komforcie cieplnym osiąganym niższym kosztem. W dodatku w domach wznoszonych w błyskawicznym tempie. Chyba warto przyjrzeć się mu bliżej.

Źródło i zdjęcie: Buszrem

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy