Jesienią tego roku, we wszystkich województwach w Polsce przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia okresowe ze szczególnym uwzględnieniem dla małych i średnich firm budowalnych, działających na polskim rynku. Program dostosowany do specyfiki i potrzeb branży budowlanej, adresowany jest do wszystkich pracowników budów, niezależnie od rodzaju umowy, oraz osób biorących udział w realizacji prac budowlanych (m.in: operatorzy maszyn, kierowcy samochodów dostawczych, magazynierzy czy też pracownicy zapleczy budowlanych). Program warsztatów BHP sponsorowanych przez ZUS, powstał w oparciu o doświadczenia dziesięciu największych generalnych wykonawców w Polsce - sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Bazuje on na wypracowanych przez Porozumienie standardach i sprawdzonych, uaktualnianych na bieżąco materiałach.
Tematyka szkoleń obejmuje roboty liniowe a także kubaturowe. Specjalnie przeszkoleni trenerzy krok po kroku, w interaktywny, ciekawy sposób, poprowadzą uczestników przez aspekty bezpiecznego wykonywania pracy na większości stanowisk produkcyjnych. Dowiedzą się oni jak rozplanować pracę, na co zwrócić szczególną uwagę, jak reagować w sytuacjach nieprzewidzianych i jak prawidłowo pozostawić miejsce swojej pracy już po jej zakończeniu. Wiedzę oraz niezbędne umiejętności instruktorzy przekażą w formie praktycznych warsztatów, toteż uczestnicy z pewnością nie będą się nudzić.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Mimo, iż zapewnienie pracownikom szkoleń okresowych z bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy, wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.) - to niestety wciąż pokutuje wyobrażenie, że szkolenia BHP to wyłącznie zbędna formalność, a nie realna potrzeba. Tymczasem, rzetelne szkolenie, poprowadzone w niebanalny sposób, to ogromna szansa na zwiększenie wiedzy i świadomości pracowników z zakresu BHP. To także podstawa późniejszego bezpieczeństwa na każdej realizowanej w Polsce budowie. Dobrze przeszkoleni pracownicy potrafią przewidzieć skutki swoich działań, ochronić zdrowie a nierzadko i życie swoje, i swoich współpracowników. Obniżają ryzyko awarii urządzeń i zniszczenia środków ochrony indywidualnej, znacząco zmniejszając prawdopodobieństwo otrzymania mandatu z Państwowej Inspekcji Pracy za nieprzestrzeganie standardów bezpieczeństwa. Warto się zatem przygotować!
Zgłoszenia
Szkolenia realizowane od sierpnia do końca listopada 2016, zostaną w całości sfinansowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach środków przeznaczonych na prewencję, a uczestnictwo w szkoleniu nie wymaga od firmy spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Warto się jednak spieszyć - projekt zakłada przeszkolenie 200 pracowników w każdym województwie, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Na szkolenia można zapisywać się już teraz! pod numerem telefonu 790 377 329 lub 22 618 64 35. Od 12 sierpnia 2016 zgłoszenia będą przyjmowane tylko drogą elektroniczną - poprzez stronę www.feuer.pl/darmowe-szkolenia-zus lub za pomocą e-mail: szkolenia.zus@feuer.pl
Rekomendacja
Program szkoleń zatwierdzony przez Państwową Inspekcję Pracy, uzyskał rekomendację Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa oraz Związku Zawodowego Budowlani. Szkolenia, na zlecenie ZUS, zrealizuje wyłącznie firma Feuer sp. z o.o.
Źródła: ZUS, Warbud