Projektowanie brukowanych nawierzchni wokół domu-biura

Ocena: 0
7899
Wykonywanie pracy zawodowej w miejscu zamieszkania wydaje się atrakcyjną alternatywą szczególnie dla osób, które posiadają dom jednorodzinny, planują jego kupno lub budowę. Przystosowanie do pełnienia dwojakiej funkcji wymaga jednak nie tylko budynek. Zwiększony ruch pieszych i samochodów wiąże się z wykonaniem starannie przemyślanej koncepcji posesji i wymusza konieczność zastosowania niestandardowych rozwiązań.

Biuro, pracownia, gabinet, atelier w domu to coraz wyraźniejszy trend współczesnego stylu życia. Takie rozwiązanie, choć nie pozbawione wad, ma liczne atuty i przynosi wymierne korzyści zarówno w sferze zawodowej, jak też osobistej czy rodzinnej.

Projektowanie brukowanych nawierzchni wokół domu-biura wymaga uwzględnienia dwóch aspektów. Z jednej strony projektant musi ją dostosować do potrzeb wszystkich mieszkańców i uwzględnić praktyczne elementy pozwalające na komfortowe spędzania czasu na swojej posesji, z drugiej zaś mieć na uwadze dodatkowe powierzchnie jak wjazd na posesję, miejsca parkingowe, mały plac manewrowy czy towarzyszące im ścieżki prowadzące do obu części budynku. W przypadku ogólnodostępnych nawierzchni niezwykle ważne, obok walorów estetycznych, są ich parametry techniczne.

Dobrym przykładem współistnienia domu i biura na jednej posesji jest siedziba Autorskiej Pracowni Architektonicznej Perspectiv we Wrocławiu. Głównym założeniem projektu architektonicznego było zachowanie wizualnej spójności budynku.

"Zewnętrzny obraz modernistycznej architektury tworzą kombinacje płaszczyzn, różniących się pod względem koloru, wielkości i faktury. Biały tynk, okładziny z drewna syberyjskiego modrzewia oraz płyty betonowe w grafitowym odcieniu kontrastują ze sobą i jednocześnie dopełniają, a podział domu na część prywatną i oficjalną podkreślają jedynie osobne wejścia" - mówi arch. Jacek Dobrzański, inwestor i zarazem właściciel posesji.

Również projekt nawierzchni, zgodnie z założeniem, nie wprowadza formalnych podziałów na część prywatną i ogólnodostępną - to jedna i ta sama kompozycja harmonijnie nawiązująca do zastanej architektury.

Tuż za nawierzchnią z tłucznia ułożone zostały szare, ażurowe płyty Stream Line. Ich opływowe kształty i niemal koronkowy wzór wyróżniają się wyjątkową estetyką nadając całej posesji lekkości. Mimo delikatnego wyglądu, są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie tworzą nawierzchnię biologicznie czynną, która w przestrzeniach pomiędzy elementami wynosi aż 31%.

"Stream Line należy do produktów z linii ECO i otrzymał, jako jeden z trzech innych produktów, pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska. Libet jest pierwszym i obecnie jedynym producentem kostek i płyt betonowych, który uzyskał potwierdzenie, że jego produkty są przyjazne środowisku" - wyjaśnia Kamil Drewczyński, Kierownik działu rozwoju rynku firmy Libet.

Ze względu na swoją formę Stream Line doskonale komponuje się z innymi materiałami. Walor ten został w pełni wykorzystany przy projektowaniu nawierzchni na posesji biura Perspectiv. Tutaj ażurowa forma złamana została dużymi płaszczyznami kwadratowych płyt Maxima (80x80 cm), ułożonych z szeroką fugą.

"Niewątpliwą zaletą tej największej płyty w ofercie Libetu o nowoczesnej, prostej formie, jest możliwość łatwego i szybkiego zabudowania każdego fragmentu otoczenia. Produkt dostępny jest w wersji antracytowej, w kolorze popielatym oraz nowym, zaskakującym odcieniu, pergaminowa biel" - mówi Kamil Drewczyński.

Tak zaprojektowana kompozycja uzupełniona została kostkami brukowymi Quadro o chropowatej fakturze w kolorze grafitowym. Posiadają one niewielkie boczne fazy, co sprawia, że przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami są wąskie i regularne. W realizacji zastosowano największy z trzech dostępnych formatów, tj. 30x30 cm. Z kolei do wykonania lekkiego podniesienia posłużyła palisada splitowana o wysokości 45 cm. Ma dwa przeciwległe boki gładkie, pozostałe dwa są łamane, dzięki czemu jest nie tylko funkcjonalna, ale i dekoracyjna.

Bezpośrednio przed strefą wejściową wykorzystane zostały, wyraźnie kontrastujące z otoczeniem, jasnoszare, wielkoformatowe, ręcznie odlewane płyty z betonu architektonicznego z linii Libet Stampo (120x40x10 cm). Ich prostokątny kształt i klasyczna, minimalistyczna forma harmonijnie nawiązuje do architektury budynku, tworząc jednocześnie ciekawy dekor aranżacyjny.

"Produkty nawierzchniowe Libetu spełniały wszystkie nasze oczekiwania zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym" - mówi arch. Jacek Dobrzański. "Istotna była również wysoka jakość płyt i kostek, na której nam szczególnie zależało. Z drugiej strony, poza wąską opaską z otoczaków wokół budynku, cały teren stanowi naturalny dywan z trawy".

Firma Libet posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów, które sprostają realizacji praktycznie każdej, domowej i reprezentacyjnej, brukowanej nawierzchni. Tworzą ją m.in. linie: Libet Decco - szlachetne kostki brukowe, Libet Impressio - płyty tarasowe, Libet Completto - elementy uzupełniające oraz Libet Stampo - elementy małej architektury z betonu architektonicznego.

"Różnorodność kształtów, bogactwo stylów i modna kolorystyka umożliwiają tworzenie kompozycji i układów stanowiących dekorację samą w sobie, ale jednocześnie płynnie wpisujących się i podkreślających stylistykę oraz klimat otoczenia. Różnorodność, a przy tym komplementarność oferty Libetu stanowi duże ułatwienie i znacznie poszerza możliwości atrakcyjnej aranżacji posesji pełniącej kilka ról. Dobierając produkty na zasadzie interesujących kontrastów albo harmonijnie łączących się możliwe jest tworzenie spójnych architektonicznie kompozycji" - wyjaśnia Kamil Drewczyński.

Źródło i zdjęcie: Libet
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: