Nowy zakład pokryje 1/3 zapotrzebowania na paliwo w Cementowni Chełm

Ocena: 0
3477
Do chwili obecnej Cementownia Chełm, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość paliw alternatywnych, musiała współpracować z wieloma dostawcami z kraju i zagranicy. Podjęto więc decyzję o wytwarzaniu części paliw na miejscu pod kontrolą własnych służb, co zapewnia stałość dostaw oraz wysoką jakość paliw alternatywnych i jednocześnie odciąża regionalne składowiska odpadów. Budowę zakładu EkoPaliwa rozpoczęto w maju 2013 r.

Uroczyste otwarcie nowego zakładu paliw alternatywnych EkoPaliwa odbyło się 7 marca 2014 r. Wspólna inwestycja firm Econ Trade i CEMEX Polska, poza dodatkowymi miejscami pracy w regionie, wpisuje się w program ochrony środowiska w zakresie zagospodarowania odpadów.

"Historia zaczęła się w 2001 r., kiedy to na rynku pojawiły się pierwsze ilości paliw alternatywnych. W tamtym czasie prym wiodły firmy francuskie. Wtedy też podjęto decyzję o budowie linii dozowania paliw alternatywnych w Cementowni Chełm. Była to prosta instalacja oparta na dozowniku firmy Frister i małym magazynie. Przez pierwsze lata zużywano jedynie 5 - 6 tys. ton rocznie. Tyle było dostępne na rynku. Dopiero w 2004 r. pojawili się inni producenci, wtedy to zużycie paliwa w cementowni podwajało się co roku aż w 2010 roku osiągnęło poziom 300 000 ton rocznie" - powiedział Adam Bojarczuk, Dyrektor Zespołu Inwestycji CEMEX Polska

Nowo otwarty zakład będzie produkować minimum 100 000 ton paliw rocznie co jest 1/3 zapotrzebowania Cementowni Chełm i posiada zdolność podwojenia tej wydajności w razie potrzeby. Nowa inwestycja to także dodatkowe miejsca pracy w Chełmie, planowane jest zatrudnienie 11 osób.

Ekologia i ochrona środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie pewnych frakcji odpadów komunalnych wpisuje się nie tylko w strategię dbania o przyszłość naszej planety, ale także aktywnie wspiera realizację nowych przepisów Unii Europejskiej o zmniejszaniu ilości odpadów kierowanych na składowiska. Spalanie w cementowni to podwójna korzyść. Te 300 000 ton paliw, które spali Cementownia Chełm corocznie pozostałoby na składowiskach, a w jego miejsce cementownia spaliłaby 200 000 ton węgla. Zapewnia również oszczędność z tytułu niższej emisji CO2.

Dla CEMEX Polska odpowiedzialne ekologicznie budownictwo jest priorytetem. Cementownia Chełm jest polskim liderem substytucji paliw alternatywnych. W 2013 r. Cementownia Chełm przekroczyła 80% ciepła z paliw alternatywnych przy produkcji klinkieru. Paliwa alternatywne to odpowiednio wysortowana i przetworzona palna frakcja odpadów komunalnych i przemysłowych. Do dostępnych na polskim rynku paliw alternatywnych należą: rozdrobnione, wysegregowane frakcje palne z odpadów komunalnych i przemysłowych, nienadające się do recyklingu (nazywane także paliwem RDF), opony w całości i rozdrobnione, wysuszone komunalne osady ściekowe, mączka mięsno-kostna, biomasa rolnicza (siano, słoma) odpady ciekłe (np. mieszanki zużytych olejów, rozpuszczalników).

Jednymi z nielicznych instalacji przemysłowych, które efektywnie i bezpiecznie mogą stosować paliwa alternatywne, są piece klinkierowe w cementowniach. Sprzyjają temu wysokie temperatury procesu sięgające 2000 st.C, długi czas przebywania odpadów w palenisku oraz wreszcie fakt, iż popiół po spaleniu paliwa zostaje wbudowany w strukturę klinkieru. Jest to proces bezodpadowy.

Spalanie paliw alternatywnych w piecach klinkierowych niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno dla cementowni jak i dla środowiska naturalnego:
  • ograniczenie zużycia węgla kamiennego, a przez to bardziej efektywne gospodarowanie surowcami naturalnymi - zużycie węgla w cementowni spadło z poziomu 250 do 45 tysięcy ton rocznie
  • redukcję emisji CO2 w procesie spalania - dzięki optymalizacji procesu technologicznego oraz przestawieniu się na paliwa alternatywne zawierające więcej biomasy,
  • zmniejszenie strumienia odpadów komunalnych i przemysłowych kierowanych na składowiska.
Źródło i zdjęcie: Cemex
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: