Komisja Europejska wstrzyma inwestycje drogowe?

Ocena: 0
3467
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informuje, że decyzja Komisji Europejskiej o czasowym wstrzymaniu rozliczania projektów drogowych realizowanych z unijnym dofinansowaniem jest niezrozumiała i nie oznacza utraty funduszy europejskich przez Polskę.

Konferencja prasowa: od lewej Magdalena Jaworska (zastępca dyrektora GDDKiA), Patrycja Wolińska-Bartkiewicz (wiceminister transportu), Adam Zdziebło (wiceminister rozwoju regionalnego)

Stanowisko Ministerstwa Rozwoju Regionalnego:

Komisja Europejska już od 2010 r. jest informowana o stanie faktycznym postępowania prowadzonego przez polskie organy ścigania, dotyczącego podejrzeń o zmowę przetargową w trzech kontraktach rozstrzygniętych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Należy podkreślić, że GDDKiA ma w tej sprawie status pokrzywdzonego.

System wdrażania funduszy europejskich przez Polskę działa prawidłowo. Potwierdzają to audyty KE i  Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Przetargi organizowane przez GDDKiA - ze względu na ich wartość - podlegają szczególnej weryfikacji i nadzorowi ze strony organów krajowych oraz europejskich. Wyniki dotychczasowych kontroli potwierdzają prawidłowość działania systemów finansowania i realizacji inwestycji drogowych.

Dlatego w opinii MRR, decyzja Komisji Europejskiej o czasowym wstrzymaniu poświadczania i refundacji wydatków na projekty drogowe realizowane przez GDDKiA, jest niezrozumiała. Polska, jako strona  poszkodowana, wykorzysta wszelkie przysługujące jej środki prawne w celu zabezpieczenia swoich interesów i jak najszybszego odblokowania płatności. Decyzja Brukseli w żadnym wypadku nie oznacza utraty funduszy przez Polskę.

* * *
Postęp we wdrażaniu przez GDDKiA projektów drogowych współfinansowanych ze środków unijnych jest zadowalający. Dotychczas zakontraktowano blisko 100 proc. środków programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczonych dla tego beneficjenta (ponad 40 mld zł), z czego połowa została już zrefundowana z Komisji Europejskiej. W programie Rozwój Polski Wschodniej podpisano wszystkie 10 przewidzianych umów o łącznej wartości 1,9 mld zł (w tym dofinansowanie unijne ponad 850 mln zł). Komisja Europejska do tej pory wypłaciła 71 proc. środków podlegających zwrotowi.

Źródło i zdjęcie: MRR
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: