Inteligentny Kask zadba o pracowników na budowie

Ocena: 0
5353
Na warszawskiej budowie kompleksu biurowego Generation Park rozpoczynają się testy Inteligentnego Kasku (ang. Connected Helmet). Innowacyjne narzędzie, którego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników na placu budowy jest wynikiem współpracy trzech firm. - Dzięki połączeniu technologicznego doświadczenia Intel i Cybercom z ponad 130-letnimi praktykami budowlanymi Skanska wypracowaliśmy rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować branżę - mówi Renata Nowakowska, menadżer ds. innowacji w Skanska Property Poland. To pierwszy tego typu projekt w Europie.

50 Inteligentnych Kasków zasili w najbliższym czasie w ramach testów wyposażenie pracowników zaangażowanych w budowę inwestycji biurowej Generation Park w Warszawie. Każdy kask zostanie podłączony do specjalnego systemu, który monitoruje różne parametry. Urządzenie, przede wszystkim, alarmuje biuro budowy w przypadku wykrycia w odczytach anomalii oznaczających niebezpieczną sytuację na placu budowy, na przykład: wstrząs, uderzenie, upadek, czy znaczący wzrost lub spadek temperatury pod kaskiem. Wraz z alertem przesyłana jest lokalizacja pracownika na placu, dzięki czemu czas reakcji i możliwość udzielenia pomocy pracownikowi w zagrożeniu znacznie się skróci. Kask ułatwia również pracę z dokumentacją na budowie - system, do którego jest podłączony pokazuje nadzorowi budowlanemu ważność badań lekarskich, szkolenia BHP czy uprawnienia do wykonywania specjalistycznych prac.

"Projekt Inteligentnego Kasku powstał w zeszłym roku, gdy spotkało się kilkoro pasjonatów innowacji z naszych 3 firm. Mieliśmy wiele pomysłów na wspólne innowacje, ale to właśnie w kask postanowiliśmy zainwestować najwięcej energii. Dzięki mieszance kompetencji - niesamowitych zdolności IT naszych partnerów z naszą wiedzą o procesie budowlanym i o najlepszych standardach BHP - wypracowaliśmy rozwiązanie, które może w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo pracowników na budowie i usprawnić zarządzanie zespołem" - mówi Renata Nowakowska, menadżer ds. innowacji w Skanska Property Poland.

"Branża budowlana jest jedną z najbardziej konserwatywnych i niebezpiecznych branż. Myśląc o jej rozwoju musimy patrzeć w kierunku innowacyjnych rozwiązań, które wspierają nie tylko efektywne  zarządzanie budową, ale również skutecznie ratują ludzkie życie. Inteligentny Kask jest jednym z tych rozwiązań, które w przyszłości  będą powszechne na budowach Skanska. Dzisiejsze pilotażowe wdrożenie pokazuje, że nie jest to odległa przyszłość tylko teraźniejszość" - tłumaczy Marek Malinowski, Dyrektor Centrum Badań i Innowacji, Skanska S.A.


"Inteligentny Kask to projekt interdyscyplinarny. W pracę nad tym rozwiązaniem zaangażowani byli zarówno przedstawiciele budowy, Zespół BHP, ale również Centrum Badań i Innowacji Skanska S.A., Zespół Innowacji Skanska Property Poland oraz partnerzy reprezentujący branżę IT. Nasze wspólne prace trwały 19 miesięcy. Ta różnorodna optyka pozwoliła nam wypracować unikalne rozwiązanie, które przede wszystkim pozwoli jeszcze skuteczniej ratować ludzkie zdrowie i życie jeżeli zajdzie taka potrzeba. To także kolejny krok na drodze do upowszechnienia inteligentnych rozwiązań w branży budowlanej" - mówi Aleksander Szerner, Menadżer Skanska S.A.

"W Cybercom wierzymy, że rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy mogą zrewolucjonizować przyszłość - łączyć ludzi, maszyny i otaczające nas przedmioty. To właśnie chęć poprawy bezpieczeństwa, ułatwiania życia codziennego oraz pracy każdego dnia inspiruje nas do prototypowania nowych rozwiązań" - mówi Rafał Rudnicki, lider IoT w Cybercom Poland. "Potencjał Inteligentnego Kasku jest ogromny i mamy nadzieję, że dzięki wykorzystanej technologii, która powstała przy naszej współpracy z firmą Intel, poprawi on bezpieczeństwo na niejednej budowie. Chcemy, aby to rozwiązanie docelowo stanowiło podstawowe wyposażenie każdej budowy w Polsce" - dodaje Rafał Rudnicki.

Prace nad Inteligentnym Kaskiem trwają od 2016 roku. Sam kask jest tylko jednym z elementów większego systemu do zarządzania placem budowy. Po zakończeniu pilotażu na warszawskiej inwestycji Generation Park projekt będzie dalej rozwijany. W dalszej perspektywie rozwiązanie zostanie także dostosowane do innych branż, gdzie korzysta się z hełmów ochronnych, a także będzie oferowane w skali globalnej.

Źródło i zdjęcie: Skanska
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: