Grupa Górażdże: finał Konkursu Quarry Life Award 2018 za nami

Ocena: 0
3834

29 listopada 2018 roku odbyła się uroczystość finałowa 4. edycji konkursu przyrodniczego Quarry Life Award. O nagrody finansowe w wysokości 15 tysięcy euro rywalizowało 6 zespołów, które przez ostatnie miesiące realizowały projekty społeczne i naukowo-badawcze na terenach trzech kopalni odkrywkowych, należących do Grupy Górażdże. Wśród finalistów znaleźli się m.in. studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawiciele stowarzyszenia Natura i Człowiek oraz uczniowie dwóch szkół z Górażdży i Zielonej Góry.

Quarry Life Award to międzynarodowe przedsięwzięcie naukowo-dydaktyczne, organizowane przez koncern HeidelbergCement, które adresowane jest głównie do środowisk akademickich, szkół, stowarzyszeń i organizacji przyrodniczych. Konkurs ma na celu popularyzację wiedzy na temat bioróżnorodności terenów kopalni surowców mineralnych, jak również promowanie proprzyrodniczych kierunków rekultywacji . W Polsce organizatorem konkursu jest należąca do koncernu HeidelbergCement - Grupa Górażdże. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 19 propozycji projektów, spośród których jury wybrało do realizacji 6 najciekawszych, 4 z nich zostały uhonorowane nagrodami.

Pierwsze miejsce oraz nagrodę główną o wartości 5 tysięcy euro w kategorii społecznej otrzymał projekt pod nazwą "Poznając przyrodę odkryjesz fascynujący świat", realizowany przez zespół nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze. Prace projektowe prowadzone były na terenie Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański, a ich głównym celem było opracowanie przewodnika dydaktycznego zawierającego informacje dotyczące atrakcji przyrodniczych występujących na badanym obszarze, opis gry terenowej oraz zestaw zadań dla dzieci i młodzieży na różnych poziomach edukacyjnych. Materiały dydaktyczne zostały tak opracowane, aby mogły z nich korzystać także osoby niepełnosprawne np. niedowidzące i niewidome.

Drugie miejsce oraz nagrodę w wysokości 2 500 euro otrzymało Stowarzyszenie "Natura i Człowiek" za realizację projektu "Znajdź trzmiela - społeczny monitoring w służbie ochrony bioróżnorodności Kopalni Wapienia Górażdże", którego główną ideą było sprawdzenie czy trzmiele zadomowione już na terenie kopalni, można spotkać również na obszarach sąsiadujących. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych badań prowadzonych nad populacją pszczołowatych żyjących w Kopalni Górażdże. Tym razem przyrodnicy ze Stowarzyszenia zaprosili do badań nad trzmielami mieszkańców, głównie młodzież ze szkół podstawowych i średnich. W ramach projektu powstała specjalna mobilna aplikacja "Znajdź trzmiela" (Bumblebee detector), dzięki której badacze amatorzy mogli uzyskać informacje na temat podstawowych gatunków trzmieli i wysyłać zdjęcia napotkanych owadów oraz współrzędne ich występowania.

Z kolei w kategorii naukowo- badawczej główną nagrodę i czek na 5 tysięcy euro, zdobył projekt "Środowiskowe uwarunkowania sukcesji w kopalniach kruszyw mineralnych jako podstawa ich rekultywacji", prowadzony przez pracowników naukowych dr. Tadeusza Molendę z Uniwersytetu Śląskiego i dr. hab. Damiana Chmurę z ATH w Bielsku Białej. Drugie miejsce w tej kategorii oraz nagrodę w wysokości 2,5 tysiąca euro otrzymało Studenckie Koło Naukowe Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za projekt pod nazwą "Przywrócenie warunków sukcesji w kopalni Nowogród Bobrzański dzięki rekultywacji biologicznej". Oba nagrodzone projekty naukowo-badawcze koncentrowały się m.in. na opracowaniu wytycznych i zaleceń dla Grupy Górażdże dotyczących optymalizacji stosowanych metod rekultywacji oraz prowadzenia efektywniejszych działań w zakresie zwiększenia bioróżnorodności na terenach poeksploatacyjnych.

Podczas uroczystości finałowej Prezes Górażdże Cement SA Ernest Jelito, wspominał o innych inicjatywach proekologicznych podejmowanych przez Grupę, a także o planach na przyszłość. "Podejmowanie działań, które pozytywnie wpływają na środowisko to nieodłączny element polityki realizowanej przez nasz koncern. Chciałbym zaznaczyć, że w latach 2015 - 2018 Górażdże wydały na ochronę bioróżnorodności 940 000 zł i to na pewno nie koniec" - mówił Ernest Jelito. "W planach mamy dalsze działania na rzecz bioróżnorodności. Pragniemy kontynuować współpracę z OTOP w zakresie ochrony ptaków lęgowych na wyspach zbiorników wodnych w naszych kopalniach. Planujemy stworzyć ścieżkę przyrodniczo - dydaktyczną w Nowogrodzie Bobrzańskim, a także zwiększyć areał muraw kserotermicznych na terenie kopalni Górażdże".

Wszystkie projekty zgłoszone przez laureatów 4. polskiej edycji Quarry Life Award biorą udział w rywalizacji międzynarodowej, której wyniki poznamy 5 grudnia podczas uroczystej Gali finałowej w Brukseli. Czwarta edycja konkursu HeidelbergCement organizowana jest w 26 krajach na całym świecie, a pula nagród na szczeblu międzynarodowym wynosi aż 90 tys. euro.

Źródło i zdjęcie: Grupa Górażdże

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: